PROIECT DE LECŢIE. DATA: CLASA: a II- ... şi individual. 3. Anunţarea titlului
lecţiei. - Exerciţii şi probleme. - să repete titlul lecţiei; ... 3-4 exerciţii de adunare
cu.
Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a II-a ŞCOALA: GIMNAZIALĂ SPECIALĂ – C.R.D.E.I.I. OBIECTUL: Matematică SUBIECTUL: Exerciţii şi probleme (adunarea cu trecere peste ordin în concentrul 0-30). OBIECTIVUL FUNDAMENTAL (COMPETENŢA): să opereze cu numerele naturale din concentrul 0-30. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Gr. I: - O1: să efectueze verbal operaţii de adunare şi scădere fără trecere peste ordin în concentrul 0-20; - O2: să rezolve cu sprijin pe material concret 6 din cele 8 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30 solicitate; - O3: să verbalizeze operaţiile de adunare cu trecere peste ordin efectuate la tablă utilizând terminologia specifică; Gr. II: - O1: să efectueze verbal operaţii de adunare şi scădere fără/cu trecere peste ordin în concentrul 0-20; - O2: să rezolve 8 din cele 10 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30 solicitate; - O3: să verbalizeze operaţiile de adunare cu trecere peste ordin efectuate la tablă utilizând terminologia specifică; - O4: să rezolve verbal 2 din cele 4 probleme simple propuse. STRATEGIA DIDACTICĂ – METODE ŞI PROCEDEE: - metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, RAI (Răspunde/Aruncă/Interoghează); - resurse materiale: socotitori, fişe de lucru; TIPUL LECŢIEI: de fixare, consolidare şi formare de priceperi şi deprinderi. Prof. psihopedagog:
Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC ETAPE 1. Moment organizatoric.
2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare.
CONŢINUTURI DETALIERI - organizarea clasei; - captarea atenţiei;
- calcul mintal; - descrierea operaţiilor aritmetice utilizând limbajul matematic;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE
- să se pregătească pentru oră: materialele necesare orei; - să repete cele două strofe din poezia ”Numărătoare, de Titel Constantinescu”;
- pregătirea instrumentelor de scris;
- să efectueze oral operaţii de adunare şi scădere cu grad de dificultate diferenţiat în funcţie de potenţialul fiecărui elev în vederea acomodării;
- exerciţii orale diferenţiate în funcţie de potenţialul fiecărui elev: operaţii de adunare şi scădere fără/cu trecere peste ordin cu numerele naturale de la 0 la 20;
- să utilizeze limbajul matematic în vederea descrierii operaţiilor aritmetice învăţate;
3. Anunţarea titlului lecţiei.
- Exerciţii şi probleme.
RESURSE DIDACTICE
EVALU-ARE Aprecieri verbale
- fragment din poezia ”Numărătoare”: ”- O alună, două, trei//Veveriță, tu nu vrei?//- Ba vreau patru, cinci și șase,//Că alunele-s gustoase!// - Îți dau șapte, opt și nouă// Dac-o să ne spui și nouă// Cine sunt acei pitici// Ce vor învăţa aici!”;
- exerciţii de descriere a operaţiilor aritmetice utilizând limbajul matematic: denumirea termenilor adunării/scăderii, semnele corespunzătoare utilizate;
- să repete titlul lecţiei;
2
socotitoare
Verificare orală şi scrisă, realizată frontal şi individual
Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC 4. Desfăşurarea activităţii.
- verbalizarea operaţiilor de adunare cu trecere peste ordin efectuate; - fişe de lucru individualizate pe 2 grupe de nivel; Grupa I: - operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30; - verbalizarea operaţiilor matematice efectuate la tablă;
- să verbalizeze cele 3-4 operaţii de adunare cu trecere peste ordin (în concentrul 030) efectuate ca model la tablă;
- 3-4 exerciţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30;
- să rezolve cu sprijin pe material concret 6 din cele 8 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30 solicitate în fişa de lucru;
- exerciţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30;
- să verbalizeze operaţiile de adunare cu trecere peste ordin efectuate la tablă, utilizând terminologia specifică;
- se împart elevilor fişe de lucru; exerciţiile sunt diferenţiate pe 2 grupe de nivel în funcţie de potenţialul de dezvoltare al fiecărui elev:
- exerciţii de verbalizare a operaţiilor de adunare cu trecere peste ordin efectuate la tablă, utilizând terminologia specifică;
- operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30;
- să rezolve 8 din cele 10 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30 solicitate în fişa de lucru;
- verbalizarea operaţiilor aritmetice utilizând terminologia specifică;
- să verbalizeze operaţiile de adunare cu trecere peste ordin efectuate la tablă utilizând terminologia specifică;
- exerciţii de verbalizare a operaţiilor de adunare cu trecere peste ordin efectuate la tablă, utilizând terminologia specifică;
- să rezolve verbal 2 din cele 4 probleme simple propuse;
- probleme simple (vezi Anexa);
Grupa II:
- probleme simple;
- exerciţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30;
3
fişe de lucru socotitori
Observarea comportamentului proba scrisă, analiza, aprecierea Fişa de lucru – grupa I: - foarte bine: rezolvă cu sprijin pe material concret 6 din cele 8 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30 solicitate; - bine: rezolvă cu sprijin pe material concret 5 din cele 8 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30; - suficient: rezolvă cu sprijin pe material concret 3 din cele 8 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30; Fişa de lucru – grupa II: - foarte bine: rezolvă 8 din cele 10 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30 solicitate; - bine: rezolvă 6 din cele 10 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30; - suficient: rezolvă 4 din cele 10 operaţii de adunare cu trecere peste ordin în concentrul 0-30;
Şcoala Gimnazială Specială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Incluzivă/Integrată, Cluj-Napoca Profesor psihopedagog SIMONA-ISABELA PRISNEAC ETAPE
5. Concluzii, aprecieri.
CONŢINUTURI DETALIERI
- discutarea fișelor de lucru; - aprecieri verbale;
ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- să fixeze informaţiile asimilate prin discutarea fişelor; - să verifice fișa colegului de bancă;
- discutarea fişelor – a modalităţii de rezolvare a operaţiilor aritmetice;
RESURSE DIDACTICE Fişele de lucru
- se fac aprecieri asupra modului în care au activat elevii pe parcursul orei evidenţiindu-i pe cei mai buni;
EVALUARE Evaluare reciproca realizată de către elevi
Anexa Probleme: 1. În curtea bunicilor sunt 15 găini şi 8 raţe. Câte păsări sunt în curte? 2. Pe un raft al bibliotecii se află 17 cărţi de poveşti şi 9 cărţi de poezii. Câte cărţi sunt în total pe raft? 3. Bogdan avea 14 maşinuţe. De ziua lui a mai primit 7 maşinuţe. Câte maşinuţe are Bogdan în total? 4. Din clasa a II-a B au plecat în excursie 13 elevi, iar din clasa a III-a B au plecat 9 elevi. Câţi elevi au plecat în excursie?
4