PROIECT DIDACTIC - timtim-timy

97 downloads 333 Views 178KB Size Report
GRADINITA P.P.”LIZUCA” BACAU. PROIECT DIDACTIC. Educatoare :ADAM OANA. Grupa:Pregătitoare. Tema anuală: „Cum este,a fost și va fi aici pe Pământ ?
EDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA” BACAU

PROIECT DIDACTIC

Educatoare :ADAM OANA Grupa:Pregătitoare Tema anuală: „Cum este,a fost și va fi aici pe Pământ ?” Tema proiectului tematic:” A fost odată……”. Tema săptămânii : „În lumea poveştilor” Tema zilei:”Poveştile,comori nepreţuite!” Domeniul experienţial:Domeniul om şi societate Categoria de activitatea:Activitate practică Capitol:Compoziţii bazate pe îmbinarea tehnicilor practic-aplicative învăţate. Tema:Îmbinare prin lipire(tăiere şi lipire) Subiect ludic:”Scenă din poveşti” Tipul de activitate : Formare de deprinderi şi priceperi Forme de desfăşurare : Frontală, individuală Obiective de referinţă:Formarea deprinderii şi priceperii de a îmbina creator tehnicile practic-aplicative învăţate. Obiective operaţionale : a) Principale: O1- să perceapă materialele cu care vor lucra; O2-să identifice modelul prezentat; O3-să denumească elementele componente ale tabloului: ; O4- să perceapă corect etapele de realizare a temei;

EDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA” BACAU O5 -să respecte în realizarea temei etapele de ordine a deprinderii; O6– să aprecieze critic propria lucrare şi cea a colegilor raportată la model; O7-să respecte ordinea şi acurateţea;

b) Adiacente O8- să coopereze manifestând spirit de echipă, de competiţie, fair-play; O9– să manifeste stări afective:bucurie,dragoste,prietenie pentru cei din jur ; O10- să participe cu interes la activităţile propuse.

Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, turul galeriei. Mijloace didactice: carton, hârtie glasată, lipici,foarfece. Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, verificare orală, examinare prin proba practică,analiza,sinteza.  Material bibliografic 

M.Mătăsaru,M.Chiriloaie,C Nedelcu,V. Pricopoaie,L.Mătăsaru-“Proiectarea Didactică În Învăţământul Preşcolar”.,Editura

Casei Corpului Didactic

Bacău,2008

 Maria Mătăsaru-“Secrete Metodice În Didactica Preşcolară.”,Editura Casei Corpului Didactic Bacău,2008.  Cioflica, S.M., “Proiecte tematice orientative”, Ed. Tehno-Art, Bucureşti, 2003  Ezechil, Liliana, “Laborator prescolar – ghid metodologic”, editia a II-a, Editura V& Integral, Bucuresti, 2002  XXX, ”Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ediţia a II-a, fac un proiect Bucureşti, 2008  XXX, “Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani ”, M.E.C.I., Bucureşti, 2008  Resurse umane: grupa formată din 34 de copii,cu vârste între 6 si 7 ani cu dezvoltare psihointelectuală normală.

EDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA” BACAU EVENIMENTELE INSTRUIRII

OB.

UNITĂŢI DE CONŢINUT (sarcini de învăţare)

Captarea atenţiei

Se va realiza prin intuirea materialului ca element surpriză:o expoziţie în care ei trebuie sa-şi afişeze tablourile.

Enunţarea scopului şi a obiectivelor

Se va anunţa tema şi subiectul ludic:Îmbinare prin lipire:”Scenă din poveste….”. Se enunţă obiectivele urmărite în cuvinte accesibile.

METODE DIDACTICE

EVALUA REA

Observarea Explicaţia Conversaţia

Explicaţia Se va prezenta modelul educatoarei şi se va Conversaţia întreba din ce este alcătuit .

Prezentarea conţinutului

O1 O2 O3

Dirijarea învăţării O4 O5

Se va explica şi demonstra etapele de realizare a temei: 1.Se vor tăia toate elementele pe contur Demonstraţia oval,rotund,cu linii frânte,în partea de jos a hîrtiei pe mijloc. 2.Se va trece apoi la lipirea elementelor începând din partea de jos(plan apropiat) a Explicaţia hârtiei:pâlcuri de iarbă,Alba ca zăpada,piticii. 3.Se vor lipi elementele în partea din mijloc a hârtiei:copacii. 4.La final se vor lipi elementele în partea de sus(plan depărtat):norii,căsuţa.

Se vor efectua exerciţii de încălzire a muşchilor mâinii:morişca,mişcăm degeţelele,închidem şi deschidem pumnii,ne Conversaţia spălăm pe mâini,ne stropim cu apă etc. Se va cere să respecte anumite criterii de lucru:întinderea lipiciului pe suprafaţa dată din centru spre margine;îmbinarea corectă a elementelor;ordinea şi acurateţea lucrării.

Aplicare

Aprecieri verbale

Chestionare verbală Exerciţiul

Aplicare

EDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA” BACAU Obţinerea performanţei

Se va cere şi urmărirea modelului pentru Conversaţia redarea corectă a temei.. Se va realiza prin îmbinarea corectă a elementelor componente ale lucrării şi se va finaliza.

Feed-back

Se va solicita verbalizarea acţiunilor în terminologia activităţii practice. Se vor numi 1-2 copii să enumere etapele de execuţie în ordinea operaţiei de deprindere. Se va executa lucrarea individual,sub Conversaţia îndrumarea educatoarei.

Aprecieri verbale

Se vor aşeza lucrările lor la expoziţie . Conversaţia Se va face turul expoziţiei şi se vor face aprecieri generale asupra modului de lucru al Turul galeriei lor şi al colegilor. Se vor stabili criteriile de performanţă în evaluare: -centrarea în pagină; -îmbinarea corectă a elementelor componente ale lucrării, -ordinea şi acurateţea lucrării. Se va evidenţia gradul de participare la activitate şi se vor acorda stimulente. Raportarea rezultatelor la obiectivele urmărite.

Evaluarea orală Examinare a prin analiza produselor activităţii

Se concretizează în întrebarea: -Ce am lipit noi astăzi şi cum? Conversaţia -Ce vom mai putea noi lipi îmbinând elemente ( etc.) şi cum?

Aprecieri verbale

O7 O8

Evaluarea O6 O9

O7 O10

Retenţie şi transfer

EDUC.ADAM OANA GRADINITA P.P.”LIZUCA” BACAU