2.2.1 Bersuci daripada najis. - Surah Al Qariah ayat 5 - 7. - Pengajaran dan
hikmah. Surah Al Alaq ayat 1 hingga 5. - Adab bertanya. - Mengenal tanda
bacaan.
RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN PENDIDIKAN ISLAM KBSR. TAHUN
SATU. (SEMESTER SATU). MINGGU. BIDANG. TAJUK. KEMAHIRAN/ISI. 1.
2.2.1 Bersuci daripada najis. - Surah Al Qariah ayat 5 - 7. - Pengajaran dan
hikmah. Surah Al Alaq ayat 1 hingga 5. - Adab bertanya. - Mengenal tanda
bacaan.
Dalam pengajaran kolaboratif, guru saling bergantungan untuk memberi ...
Pengajaran Kolaboratif - satu sumber pembelajaran secara profesional.
2. Menjawab soalan yang disediakan,. 5. Peruntukan Masa. ( Time Allocation ).
60 minit. 6. Ciri-Ciri Kelas. (Class Characteristics) a) Tingkatan / Tahun.
pengajaran Pendidikan Islam dalam pembentukan akhlak: kajian di Sekolah.
Menengah ... 2.6 Inovasi Perkaedahan Pengajaran Pendidikan. Islam. 31.
RANCANGAN TAHUNAN DUNIA SAINS & TEKNOLOGI (DST). KSSR TAHUN 2 /
2012. TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI (TMK). Minggu. & Tarikh.
menggarap ilmu yang tinggi hasil dari sistem pendidikan yang telah dilalui. Islam
... Sistem pendidikan di dalam Islam menekankan aspek pembangunan Insan.
PENDAHULUAN. Term epistemologi merupakan bagian yang tak terpisah dari
pembahasan filsafat. Darinya sumber ilmu, dengan kata lain kemunculan suatu.
NUR FITRI LESTARI 2811123179 STRATEGI PEMBELAJARAN AQIDAH
AKHLAK DALAM. MENINGKATKAN MOTIVASI BELAJAR SISWA KELAS XI MAN
.
Pendidikan yang dipahami dan dikembangkan dari ajaran dan nilai-nilai
fundamental yang terkandung dalam sumber dasarnya, yaitu al-Quran dan as-
sunnah.
benda lain seperti guli dan batu kecil). iii. Seorang murid (murid A) akan
memulakan permainan dengan cara memberitahu ahli kumpulan ... Guru
memberikan beberapa contoh ucapan terima kasih kepada anggota keluarga. (
Lampiran 4) ii.
PENDIDIKAN ISLAM. Tarikh. : 28 Sept 2009. Tingkatan. : 1 Orkid. Masa. : 8.20 –
9.40 (80 minit) ... (1) Memberi definisi adab dan fitrah lelaki dan perempuan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM Tarikh Masa
: :
28 Sept 2009 8.20 – 9.40 (80 minit)
Tajuk Umum Tajuk Pelajaran
: :
Akhlak Islamiyyah Adab Menjaga Fitrah Lelaki dan Perempuan
Objektif Am
:
Pelajar dapat mengamalkan adab-adab pergaulan antara lelaki dan perempuan dalam kehidupan seharian.
Hasil Pembelajaran
:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: (1) (2) (3)
Tingkatan Bilangan Murid
: :
Memberi definisi adab dan fitrah lelaki dan perempuan Menghuraikan hikmah mematuhi fitrah lelaki dan perempuan Mengenalpasti cara dan adab pergaulan antara lelaki dan perempuan
Kemahiran Berfikir
:
1. 2. 3.
Menghimpun Maklumat Menyusun atur Maklumat Membanding dan Membezakan
Penghayatan Nilai
:
1. 2. 3.
Menyedari dan meyakini hikmah mematuhi adab Mengingatkan akibat menyalahi adab dan fitrah Menghayati batas-batas pergaulan lelaki dan perempuan
Penggabung Jalinan
1 Orkid 37
:
Moral: Menjaga maruah diri
Pengetahuan Sedia Ada
:
Pelajar telah mengetahui batasan aurat antara lelaki dan perempuan. Pelajar telah mempelajari tajuk ini ketika di sekolah rendah.
Bahan Bantu Mengajar
:
Rujukan Guru
:
1.
(1) (2)
Isi Pelajaran
:
Gambar-gambar berkaitan dengan pergaulan lelaki dan perempuan –positif dan negatif
Mohamed Bin Mat Daud, Mohd Nawi Bin Mohamed. (2008). Pendidikan Islam Jaguh Imtaz PMR. Kota Bharu, Kelantan. Halaman Muhibbah Sdn Bhd. 243-244. Omar Haji Ibrahim, Khairunnisa’ Yusoff (2009). Target Vista Pendidikan Islam PMR, Petaling Jaya, Selangor. Sasbadi Sdn Bhd. 94-95
(1) Hukum menjaga fitrah (2) Hikmah mematuhi fitrah (3) Faktor yang mendorong menyalahi fitrah (4) Cara dan adab pergaulan lelaki dan perempuan menurut Islam (5) Akibat menyalahi fitrah (6) Kesan pergaulan bebas
KOMPONEN PENGAJARAN Induksi Set (7 minit) 1. 2. 3. 4.
Membahagikan kelas kepada 6 kumpulan. Mengedarkan gambar –gambar mengenai adab pergaulan berserta arahan yang jelas tentang apa yang perlu dilakukan oleh pelajar . Guru memilih seorang wakil pelajar dari setiap kumpulan dan bertanyakan tentang gambar yang dilihat . Guru meminta pelajar mengaitkan gambar-gambar yang diberikan tentang tajuk yang akan dipelajari.
Perkembangan Isi Isi Pelajaran 1.
Pengertian Adab dan Fitrah
2.
Hukum Menjaga Fitrah & Hikmah mematuhi fitrah
3.
Faktor yang mendorong menyalahi fitrah
4.
Cara dan adab pergaulan lelaki dan perempuan menurut Islam Akibat yang diterima
5.
6.
sekiranya menyalahi fitrah
Kesan pergaulan bebas
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Guru menyoal beberapa pelajar tentang apa yang difahami tentang adab dan fitrah - Apakah yang kamu faham mengenai adab dan fitrah pergaulan antara lelaki dan perempuan? Guru meminta pelajar meneka jawapan mengenai hukum. Beberapa pelajar diminta memberikan hikmah mematuhi fitrah & seorang pelajar diminta menulis jawapan pelajar lain di papan putih. Guru meminta pendapat pelajar tentang faktor yang mendorong menyalahi fitrah. Beberapa orang pelajar memberikan pendapat. Guru mencatat jawapan pelajar di papan putih. Guru meminta beberapa orang pelajar ke hadapan kelas dan menunjukkan kepada rakan-rakan yang lain mengenai gambar. Guru memberi gambaran yang jelas tentang batasan pergaulan yang betul. Guru bersoal jawab secara lisan dengan pelajar. Pelajar diminta mencatatkan isi penting. Guru meminta pelajar memberikan contohcontoh yang berlaku dalam masyarakat akibat pergaulan bebas.
Catatan
7 minit
6 minit
20 minit
Gambar-gambar yang diedarkan kepada pelajar ditunjukkan semula kepada kelas. ( 20 minit) 10 minit
10 minit
Rumusan 1. 2. 3. Penilaian 1.
Penegasan konsep pergaulan yang disyariatkan. Ulang semula isi-isi penting. Membetulkan salah anggap pelajar tentang pergaulan. Pelajar boleh memahami cara pergaulan lelaki dan perempuan seperti yang disyariatkan. InstitutPendidikanUIAM|DPLI2009|RPHPendidikanIslam
2
Latihan Susulan Aktiviti berkumpulan – Guru menyuruh pelajar mendapatkan gambaran realiti pergaulan bebas lelaki 1. dan perempuan seperti yang terjadi dalam masyarakat dan akan dibincangkan dalam kelas seterusnya. Penilaian Kendiri