proiect de lectie - concurs, clasele v-viii.pdf - Editura EDU

311 downloads 356 Views 858KB Size Report
18 Mar 2006 ... PROIECT DE LECŢIE ... Metode. Evaluare. 1-2' Organizarea clasei ... 1. 2.Pentru Munţii Carpaţi -- enumeraţi munţii vulcanici şi cei mai înalţi ...
Şcoala „Cezar Petrescu” Hodora – Cotnari Prof. Cucuteanu Ştefania PROIECT DE LECŢIE Data: 18.03.2006 Obiectul: Geografie generală Geografia continentelor Geografia României Subiectul lecţiei: Să cunoaştem Pământul! Tipul lecţiei: lecţie concurs – de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Scopul: R1 – verificarea cunoştinţelor dobândite în timpul anului şcolar, identificarea lacunelor şi îndepărtarea greşelilor; R2 – dezvoltarea capacităţilor cognitive, de înţelegere ,de analiză, sinteză, comparaţie, generalizare şi evaluare; R3 – cultivarea unei atitudini active şi pozitive faţă de cunoaştere, cultură şi civilizaţie. Obiective operaţionale: O1 – să cunoască terminologia ştiinţifică pentru a opera corect o analiză geografică O2 – să definească sensul termenilor de bază O3 – să descrie şi să coreleze fenomene geografice O4 – să identifice asemănări şi deosebiri spaţio-temporale O5 – să localizeze fapte geografice utilizând materialul intuitiv adecvat O6 – să localizeze şi să utilizeze corect elementele de bază ale geografiei României O7 – să utilizeze constructiv informaţia din sistemele mass-media O8 – să înţeleagă dimensiunile globale ale fenomenelor de degradare ale mediului înconjurător Metode: conversaţia, comparaţia, problematizarea, lucrul cu harta, lucrul în echipe, brainstormingul, jocul geografic, exerciţiul, explicaţia, discuţia Materialul didactic: Harta politică mută Harta mută a principalelor lanţuri de munţi de pe glob Imagini reprezentative ale unor ţări Fişe de lucru Material bibliografic: Manualele V-VIII Revistele Terra şi Geo Didactica Geografiei (Nicolae Ilinca, 2000)

1-2’ 45’ O1 O5 O6

O6

O2

Desfăşurarea activităţii Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode

Evaluare

Dozare

Obiective operaţionale

Momentele lecţiei

observarea Atenţionar asupra Pregătirea instrumentelor de e lucru Adresează interogaţii de Ascultă, analizează, Conversaţia Verificarea control ce vizează cunoştinţele formulează cunoştinţelor: Explicaţia 1. rezolvarea dobândite în timpul anului răspunsurile corecte. chestionarului de şcolar. 1.1.Recunoaşteţi munţii de pe hartă. 1. Recunosc munţii: Lucrul în concurs 1. 2.Pentru Munţii Carpaţi -Alpi, Cordilieri, Fişe de echipe 2. atingerea feedenumeraţi munţii vulcanici şi cei Himalaya, Atlas, Marii lucru back-ului mai înalţi munţi de acest tip; cumpene de ape; 3. obţinerea precizaţi alte două tipuri de relief m-ţii vulcanici: performanţei Lucrul cu din zona montană Oaş, Gutâi, Ţibleş, 4. asigurarea şi 2. Este cunoscut faptul că Dunărea Călimani- cei mai înalţi, harta este cel mai important fluviu al Gurghiu, Harghita intensificarea relief glaciar, retenţiei şi Europei. Menţionaţi: alcătuirea bazinului relief carstic transferului de hidrografic al unui râu (3 elemente) 2. – izvor, curs, cunoştinţe capitalele prin care trece gură de vărsare etc. Organizarea clasei

Atenţionează elevii momentelor lecţiei

sectorul de pe teritoriul României în care lunca atinge lăţimea maximă - trei referiri la importanţa economică a fluviului 3. Definiţi următoarele noţiuni: maree; estuar; climă; crov; liman fluviatil 4. Remarcaţi greşelile din textul următor:

Viena, Bratislava, Budapesta, Belgrad Bălţile Dunării Apă potabilă, hidroenergie, pescuit etc. 3. dau definiţiile 4. –Indonezia nu se găseşte în climatul Jocul subpolar

Evaluare orală

O1

O6

O3 O4 O6 O7 O3

„Diversitatea climatelor pe Terra impune şi o diversitate a zonelor biogeografice. În Arhipelagul Indonezian, situat pe Ecuator, întâlnim datorită climatului subpolar, o vegetaţie de păduri ecuatoriale, cu multe specii de maimuţe şi păsări viu colorate. În Africa, se găseşte cel mai întins deşert din lume, situat în climatul tropical uscat, cu vegetaţie de savană şi multe specii de reptile, şi, bineînţeles, „corabia deşerturilor” – cămila. Revenind pe meleagurile ţării noastre, putem preciza că climatul temperat continental determină ca formă de vegetaţie în primul rând pădurile de conifere, pădurile de foioase, iar influenţele oceanice aduc stepa.” 5. Plecând din vârful Moldoveanu, coborând spre Câmpia Română şi deplasându-ne spre S în Europa şi până la Capul Acelor (Africa), precizaţi tipurile de vegetaţie întâlnite. 6. Alegeţi un traseu pornind din România spre orice colţ al lumii, trecând prin trei mari destinaţii turistice şi trei mari oraşe ale lumii (prima destinaţie turistică va fi aleasă din România, iar cele trei oraşe din afara ţării). 7. Rezolvaţi rebusul: A-B: Perla albastră a Căii Lactee 1) Climat între subecuatorial şi mediteranean;

în deşert nu se găseşte vegetaţie de savană - climatul temperat continental determină formarea stepei 5. –pajişti alpine, păduri de conifere, păduri de foioase, stepă, vegetaţie mediteraneană, vegetaţie de deşert, savană, păduri ecuatoriale 6. aleg traseul îndeplinind cerinţele 7. A-B: PAMANT 1) TROPICAL 2) HIMALYA 3) SOMEŞ 4) LOS ANGELES 5) CHINEZ 6) CRETA 8. Identifică imaginile cu ţările şi cu localizarea de pe harta mută 9. Enumeră oraşele 10. Aleg un element al naturii şi îl apără, motivându-i necesitatea.

geografic

Rebusul geografic Analiza răspunsuri lor

Exerciţiul

2) Tineri ca Alpii şi Carpaţii; 3) Râu din România … şi mare şi mic! 4) Oraşul îngerilor în SV Americii de N; 5) Cel mai numeros popor 6) Sudul Europei; Realizaţi corespondenţa 8. dintre imaginile reprezentative ale unor ţări şi situarea lor pe harta politică a lumii. Enumeraţi cât mai multe 9. oraşe din România şi de pe glob cu litera B 10. Imaginaţi-vă în faţa reprezentanţilor principalelor ţări ale lumii şi apăraţi un element al naturii aflat în pericol (din orice înveliş al Pământului şi din orice loc de pe Terra), menţionând cinci argumente.

O7

O5

O8

2’

1’

Completează răspunsurile. Aprecierea rezultatelor obţinute Apreciază participarea la lecţie şi evaluarea elevilor pe echipe. Notează echipele şi realizează clasamentul. Felicită echipa câştigătoare. Încheierea activităţii Verifică materialele şi ordinea din clasă la sfârşitul orei.

Observare a comporta mentului elevilor

Problemati zarea

Expunerea Se autoevaluează Fac aprecieri legate de colegi. Apreciază notarea. Felicită echipa câştigătoare. Ordonează materialele şi părăsesc în linişte sala de clasă.

Evaluarea finală

Exerciţii (ordinea prezentării lor în document este aleatoare) ***Alegeţi un traseu pornind din România spre orice colţ al lumii, trecând prin trei mari destinaţii turistice şi trei mari oraşe ale lumii (prima destinaţie turistică va fi aleasă din România, iar cele trei oraşe din afara ţării). Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***1.Recunoaşteţi munţii de pe hartă. 2.Pentru Munţii Carpaţi :enumeraţi munţii vulcanici şi cei mai înalţi munţi de acest tip precizaţi alte două tipuri de relief din zona montană Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Realizaţi corespondenţa dintre imaginile reprezentative ale unor ţări şi situarea lor pe harta politică a lumii. Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Plecând din vârful Moldoveanu, coborând spre Câmpia Română şi deplasându-ne spre S în Europa şi până la Capul Acelor (Africa), precizaţi tipurile de vegetaţie întâlnite. Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Remarcaţi greşelile din textul următor: Diversitatea climatelor pe Terra impune şi o diversitate a zonelor biogeografice. În Arhipelagul Indonezian, situat pe Ecuator, întâlnim, datorită climatului subpolar, o vegetaţie de păduri ecuatoriale, cu multe specii de maimuţe şi păsări viu colorate. În Africa, se găseşte cel mai întins deşert din lume, situat în climatul tropical uscat, cu vegetaţie de savană şi multe specii de reptile, şi, bineînţeles, „corabia deşerturilor” – cămila. Revenind pe meleagurile ţării noastre, precizăm că climatul temperat continental determină ca formă de vegetaţie în primul rând pădurile de conifere, pădurile de foioase, iar influenţele oceanice - stepa.

Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Definiţi următoarele noţiuni: maree; estuar; climă; crov; liman fluviatil. Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Imaginaţi-vă în faţa reprezentanţilor principalelor ţări ale lumii şi apăraţi un element al naturii aflat în pericol (din orice înveliş al Pământului şi din orice loc de pe Terra), menţionând cinci argumente. Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Enumeraţi cât mai multe oraşe din România şi de pe glob care să înceapă cu litera B. Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

***Este cunoscut faptul că Dunărea este cel mai important fluviu al Europei. Menţionaţi: - alcătuirea bazinului hidrografic al unui râu (3 elemente) - capitalele prin care trece

- sectorul de pe teritoriul României în care lunca atinge lăţimea maximă - trei referiri la importanţa economică a fluviului Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.

T H L C C

***Rezolvaţi rebusul: A R O P I C A L I M A L A Y A S O M E S O S A N G E L E S H I N E Z R E T A B A-B: Perla albastră a Căii Lactee 7) Climat între subecuatorial şi mediteranean; 8) Tineri ca Alpii şi Carpaţii; 9) Râu din România … şi mare şi mic! 10) Oraşul îngerilor în SV Americii de N; 11) Cel mai numeros popor 12) Sudul Europei; Notă: elevii de clasa a VIII-a se vor orienta mai ales spre problemele legate de Geografia României, cei de a VII-a şi a VI-a spre Geografia continentelor, iar cei de a V-a spre probleme de geografie generală.