najtvrđe srce. Ono na svijet dolazi čista i otvorena srca i raširenih ruku za zagrljaj.
...... Jadranka Boban Pejić “Za bebe i djecu – cjelovita i organska prehrana od.
SREĆICA priručnik za roditelje
Srećica - priručnik za roditelje -
Varaždin, 2012.
Nakladnik: VARAŽDINSKA ŽUPANIJA Upravni odjel za zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb Varaždinska agencija za marketing i promidžbu d.o.o. Grafičko oblikovanje i priprema: PIS d.o.o. Tisak: PRAXA Tiskara, Varaždin Suradnici: Ivica Škvorc, dr. med. Darinka Vrbanec mr. sc. Lana Škvorc
PRVO IZDANJE Naklada: 3 000 primjeraka
Predgovor “Čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.” ( Iz “Povelje o pravima djeteta”) Dolazak djeteta na svijet usrećuje mnoge; roditelje ili roditeljicu, bake, djedove, obitelji, ali i bezbroj drugih ljudi, koji nisu u srodničkoj vezi s njim. Sama prisutnost djeteta u životu čovjeka najveća je radost. Dijete izmami osmijeh na svakom licu, dotakne i najtvrđe srce. Ono na svijet dolazi čista i otvorena srca i raširenih ruku za zagrljaj. Voli bezuvjetno i ne očekuje ništa zauzvrat. Dijete je sreća i zbog toga smo ovaj priručnik nazvali “SREĆICA”. Namijenili smo ga prije svega, roditeljima ili roditeljicama, ali i svima koji će na neki način brinuti o djetetu, sve do polaska u školu. Biti roditelj, pogotovo danas, nije nimalo jednostavno. Saznanja o roditeljstvu prepuštena su uglavnom samom roditelju, njegovoj snalažljivosti i interesu, a onda i usputnoj pomoći stručnih ljudi. No, dolaskom djeteta dobivamo u ruke najvrjednije u životu - čovjeka, novi život. Pred roditeljem stoji najvažniji i najodgovorniji zadatak - kako podareni život očuvati i voditi kroz brojne prepreke i izazove, do formiranja osobe vrijedne poštovanja. A u svemu tome, najvažnije su prve godine života, jer naša su djeca čarobni mali svijet, briljantna u svojoj jednostavnosti, iskrena i čista. Stoga u tim prvim godinama života često budemo u nedoumici, otvaraju se brojna pitanja poput onih: postupam li ja sa svojim djetetom ispravno, da li ga pravilno hranim, je li moje dijete bolesno, što moram poduzeti, kamo otići, koga nazvati, kako se odnositi prema djetetu, kako ga odgajati i kako što manje griješiti. Na ova, pa i brojna druga pitanja, pripremili smo za vas neke praktične odgovore, počevši od dolaska naše srećice na svijet i prolazeći prvim koracima kroz rano djetinjstvo. Na tom putu želimo vam puno ljubavi, uživanja i zajedničke radosti!
Mr. sc. Blanka Glavica-Ječmenica zamjenica župana Varaždinske županije
Sadržaj
3 - 6 mjeseci
28
6 - 9 mjeseci
28
9 - 12 mjeseci
30
1 - 3 godine
30
3 - 6 godina
32
Savjeti za roditelje - što vaše dijete uvijek i svuda mora znati
32
5. Prehrana djeteta
34
Prehrana djeteta
35
0 - 3 mjeseca
35
3 - 6 mjeseci
35
6 - 9 mjeseci
37
9 - 12 mjeseci
38
Prehrana od 1. do 3. godine
40
Prehrana od 3. do 6. godine
42
Hitna stanja kod djece i kako sami možete pomoći 19
6. Odgoj djeteta
44
Kućna apoteka
19
Moja prva tri mjeseca
45
Cijepljenja i sistematski pregledi 20
3 do 6 mjeseci
47
6 mjeseci do 1. godine
48
Uvod
5
1. Prvi koraci u svijet administracije
6
Odlazak iz rodilišta
7
Matični ured
7
Policijska uprava
9
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
9
Porezna uprava
11
2. Zdravlje djeteta
12
Vrućica
13
Proljev
15
Prehlada i kašalj
16
Kašalj
18
3. Zdravlje majke
22
Od 1. do 2. godine
50
Babinje
23
Od 2. do 3. godine
53
Od 3. do 4. godine
56
Od 5. do 6. godine
63
7. KORISNE INFORMACIJE
66
4. Sigurnost djeteta
26
Sigurnost djeteta
27
0 - 3 mjeseca
27
Uvod Ovaj priručnik, zamišljen kao vodič kroz djetinjstvo, od rođenja djeteta do polaska u školu, namijenjen je prije svega roditeljima, ali i svima koji će se naći u prilici da brinu o djetetu i odgajaju ga - dakle i bakama i djedovima, članovima obitelji, udomiteljima i skrbnicima. U prvom dijelu dane su upute o prvim koracima koje treba poduzeti nakon rođenja djeteta, kako bi se što lakše prošlo kroz administrativni labirint – kuda najprije krenuti, što sve učiniti, koju je dokumentaciju potrebno prikupiti, kako bi vaše dijete postalo “legalan” član našeg društva. Drugo poglavlje vodi čitatelja putem zdravlja djeteta, govori o najčešćim dječjim bolestima i kako ih prepoznati te o tome što poduzeti kako bi bez panike i na vrijeme djetetu osigurali adekvatnu zdravstvenu skrb. Važne informacije o zdravlju majke, posebno u vrijeme babinja, razumijevanju stanja vlastitog tijela i psihe, mogu se naći u trećem poglavlju. Sigurnost djeteta jednako je važna kao i briga o njegovu zdravlju, a upravo je to tema četvrtog poglavlja. Ovdje se govori o tome kako izbjeći opasne situacije, predmete, kako djecu zaštiti i naučiti ih da se sami štite od napasti kojima su okružena. Peto poglavlje obuhvaća prehranu djeteta s uputama čime dijete hraniti u određenom razdoblju života te kada početi s uvođenjem u jelovnik određenih vrsta namirnica. Pravilna prehrana važna je zbog zdravlja djeteta i njegova pravilnog razvoja. Šesto poglavlje posvećeno je odgoju djeteta. Ovo je poglavlje s malo drugačijim pristupom čitatelju - naime, tu se dijete obraća roditelju i govori o svojim potrebama i mogućnostima. Prvo se obraća beba, do godine starosti, onda kao dijete (neutralno, s naglaskom na “nisam više beba“), da bi od dvije godine nadalje obraćanje čitatelju bilo naizmjenično - u ženskom, pa u muškom licu. Sasvim sigurno ćete i tu naći odgovore na brojna pitanja o godinama odrastanja djeteta. Sedmo poglavlje su korisne informacije, adrese, brojevi telefona i popis institucija koje će vam biti potrebne. Nadamo se da će vas ovaj priručnik usmjeriti u željenom pravcu i omogućiti vam da za svoje dijete učinite sve najbolje.
1. Prvi koraci u svijet administracije
Odlazak iz rodilišta Nakon što je majka s bebom spremna napustiti rodilište, dobit će: • • •
otpusni list, knjižicu imunizacije, ukoliko je dijete tijekom boravka u rodilištu zahtijevalo posebnu intenzivnu njegu, određene dijagnostičke postupke ili liječenje – dobiva i otpusno pismo.
Po otpustu kući, do mjesec dana starosti, novorođeno dijete u nekoliko će navrata posjetiti i pregledati patronažna sestra, koja će učiniti potrebnu njegu i toaletu pupčanog bataljka. Prva posjeta patronažne sestre uslijedi obično prvog do trećeg dana po otpustu. U slučaju potrebe ranije ili učestalije skrbi patronažne sestre, roditelji se mogu obratiti patronažnoj službi. Za savjete u vezi njege, odnosno dojenja novorođenog djeteta, roditelji se mogu obratiti Odsjeku za novorođenčad i nedonoščad Odjela za ženske bolesti i porodništvo Opće bolnice Varaždin, tijekom cijelog dana. Kontrolni pregled novorođenog djeteta obavlja se u dobi od mjesec dana starosti. Novorođenčad koja je zahtijevala intenzivnu njegu u rodilištu, dijagnostičke postupke i liječenje, obično se naručuje na kontrolni pregled u neonatološku ambulantu u rodilištu prije navršenog prvog mjeseca starosti. U tom slučaju, termin kontrolnog pregleda naznačen je na Otpusnom pismu za novorođenčad, a uputnicu za kontrolni pregled roditelji dobivaju prilikom djetetovog otpusta kući.
Matični ured Prvi korak da uvedete svoju bebu u državljanstvo je posjeta matičnom uredu. Tamo ćete prijaviti dijete u maticu rođenih i dobiti za njega domovnicu. Ovu radnju potrebno je učiniti u roku od 30 dana od rođenja djeteta. Potreban je dolazak oba roditelja, a u slučaju samohrane majke – ukoliko otac priznaje dijete, mora to učiniti unutar 15 dana od rođenja djeteta (daje izjavu u matičnom uredu, u centru za socijalnu skrb ili na sudu). Također, prethodno treba odlučiti o imenu djeteta.
1. Prvi koraci u svijet administracije
Sa sobom treba ponijeti: • • • • • • • •
otpusno pismo iz rodilišta (koje nije neophodno), izvod iz matice vjenčanih, na uvid (potrebno samo ako nisu uneseni podaci iz otpusnog pisma), osobne iskaznice oba roditelja, na uvid, roditelji daju podatke o zanimanju/stručnoj spremi, narodnosti te se mogu izjasniti o vjeroispovijesti, obrazac “Zahtjev za izdavanje isprava iz matice rođenih i knjige državljana” (dobije se u matičnom uredu), biljezi (20 kn rodni list + 20 kn izvadak + 20 kn domovnica), novac u gotovini (4 kn rodni list + 5 kn izvadak + međunarodni izvadak iz matice rođenih 20 kn + potvrda o rođenju 4 kn + 5 kn domovnica), određuje se narodnost djeteta.
Jedinstveni obrazac za izdavanje sva tri dokumenta dobije se u matičnom uredu. Slijedom toga, dobit ćete: • • • • •
zapisnik o prijavi rođenja djeteta, rodni list djeteta, izvadak iz matice rođenih, domovnicu djeteta, potvrdu o OIB-u djeteta.
Uputno je napraviti kopije rodnog lista (5) i domovnice (2).
Policijska uprava Vaš sljedeći korak je odlazak u pripadajuću policijsku upravu, odnosno policijsku postaju, gdje ćete obaviti dobivanje MBG djeteta, prijaviti prebivalište djeteta i izvaditi uvjerenja o prebivalištu za roditelje. Ako roditelji nisu prijavljeni na istoj adresi, potrebno je da oba roditelja dođu potpisati obrazac prijave djeteta na adresu jednog od njih. Dokumenti koje treba donijeti/imati: • • • •
rodni list djeteta ili izvod iz matice rođenih djeteta, na uvid + kopija, domovnicu djeteta, na uvid + kopija, osobne iskaznice oba roditelja, na uvid, obrazac prijave prebivališta.
Dokumenti koje ćete dobiti su: • •
• •
uvjerenje o MBG-u djeteta, potvrda o prijavi prebivališta za dijete, • uvjerenje o prebivalištu djeteta, • uvjerenje o prebivalištu majke, • uvjerenje o prebivalištu oca, uvjerenja o prebivalištu za HZZO (svrha “oprema za novorođenče”) uvjerenje o prebivalištu roditelja na čiju adresu se prijavljuje dijete.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje Prijavu djeteta za zdravstveno osiguranje obavit ćete u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO-u), podnijeti zahtjev za izdavanje zdravstvene iskaznice i zahtjev za pripadajuću jednokratnu pomoć (oprema za novorođenče). Ovaj korak može napraviti i tvrtka u kojoj je zaposlen roditelj preko kojeg se želi dijete prijaviti na zdravstveno osiguranje, ali je onda potrebno čekati kopiju obrasca “Tiskanica 3”. Dakle, prije odlaska u HZZO treba ići u tvrtku roditelja preko kojeg se želi dijete prijaviti na zdravstveno osiguranje po ispunjeni i ovjereni obrazac “Tiskanica 3”, pa s njim u HZZO prijaviti dijete i odmah zatim podnijeti zahtjev za pomoć.
1. Prvi koraci u svijet administracije
Ukoliko je osoba nezaposlena, sama ispunjava “Tiskanicu 3”. Dokumenti koje treba donijeti/imati: • • • • •
rodni list djeteta, na uvid + kopija, uvjerenje o MBG-u djeteta, na uvid + kopija, potvrda o prijavi prebivališta djeteta, na uvid + kopija, uvjerenje o prebivalištu roditelja na kojeg se prijavljuje dijete, na uvid, obrazac zahtjeva ovjeren u tvrtki roditelja (“Tiskanica 3”).
Nakon podnošenja prijave dobit ćete: • •
potvrđenu kopiju ispunjenog obrasca “Tiskanica 3” (primjerak osiguranoj osobi i primjerak za podnositelja), potvrdu zdravstveno osigurane osobe (privremena iskaznica) za dijete.
Potvrđena kopija ispunjenog obrasca “Tiskanica 3” zajedno s privremenom iskaznicom služi kao zdravstvena iskaznica za dijete, dok se ne dobije prava iskaznica (za 2 do 3 mjeseca). Za svako novorođeno dijete postoji pravo jednokratne novčane potpore. Nju ćete isto tako ostvariti podnošenjem zahtjeva za isplatu u HZZO-u. Isplaćuje se majci kada je ona direktni osiguranik, odnosno ocu, kad je majka osigurana preko njega kao član obitelji. Visina naknade je određena (trenutno iznosi 2.328,20 kn) i jednaka je za svu novorođenu djecu bez obzira na primanja roditelja. Osim ove pomoći jedinice lokalne samouprave mogu isplaćivati pomoć novorođenom djetetu, a o tome se treba informirati u gradu ili općini gdje živite. Dokumenti koje treba donijeti/imati: • • • • • •
10
rodni list djeteta, na uvid + kopija, uvjerenje MUP-a o prebivalištu djeteta, na uvid + kopija, zdravstvenu iskaznicu podnositelja zahtjeva, domovnicu podnositelja zahtjeva, na uvid + kopija, uvjerenje MUP-a o prebivalištu u RH odnosno uvjerenje MUP-a o stalnom boravku u RH za podnositelja zahtjeva, na uvid + kopija, obrazac zahtjeva (“Tiskanica 4”) koji dobivate u uredu/ispostavi HZZO-a gdje se podnosi zahtjev.
Postupak: 1. 2. 3.
ispuniti obrazac zahtjeva, predati obrazac i dokumente u područnom uredu HZZO-a, uzeti dokumente dane na uvid.
Porezna uprava Upis djeteta na poreznu karticu nije obvezan. Olakšice se mogu obračunati u godišnjoj prijavi poreza na dohodak (tada je potrebno priložiti rodni list djeteta). Prijava se obavlja osobno. Dokumenti koje treba donijeti/imati: • • •
poreznu karticu roditelja, original, osobnu iskaznicu roditelja, na uvid, rodni list djeteta, na uvid + kopija.
11
2. Zdravlje djeteta
Vrućica Vrućica ili povišena tjelesna temperatura je simptom većine zaraznih bolesti, a ne bolest sama po sebi. Kod većine roditelja izaziva strah, zabrinutost, a nerijetko i paniku, jer se vrlo često pojavljuje s ostalim znakovima zaraznih bolesti kao što su umor, malaksalost, opće loše osjećanje, crvenilo kože i znojenje što nam sve stvara sliku teško bolesnog djeteta. Kako pravilno izmjeriti tjelesnu temperaturu? Tjelesnu temperaturu mjerimo toplomjerom. Postoje živini toplomjeri (nastoje se ukinuti iz uporabe zbog štetnosti živinih para koje se oslobađaju kod oštećenja toplomjera), digitalni toplomjeri i infracrveni toplomjeri. Tjelesna temperatura se mjeri pod pazuhom (aksilarno), u debelom crijevu (rektalno), u uhu, u ustima (nikada sa živinim toplomjerom) i na koži čela. Izbor toplomjera i mjesta gdje ćemo mjeriti temperaturu ovisi prvenstveno o dobi djeteta. Što je dijete manje, važnije nam je da toplomjer bude brz i precizan, tako se dojenčetu najčešće temperatura mjeri u debelom crijevu i to digitalnim ili živinim toplomjerom (u trajanju oko 3 minute) ili u uhu infracrvenim toplomjerom (u trajanju od par sekundi). Kod starije djece, temperatura se uglavnom mjeri živinim ili digitalnim toplomjerom ispod pazuha (u trajanju oko 5 minuta), pri čemu je važno prethodno dobro posušiti područje pazuha ili infracrvenim toplomjerom u uhu (u trajanju od par sekundi). Uvijek treba imati na umu da je tjelesna temperatura izmjerena u debelom crijevu i u uhu “normalno” za pola stupnja Celzijevih (0,5°C) viša od one pod pazuhom. Kad je tjelesna temperatura povišena? Tjelesna temperatura veća od 38°C, izmjerena u debelom crijevu ili uhu, tjelesna temperatura veća od 37,5°C izmjerena u ustima i tjelesna temperatura iznad 37°C izmjerena pod pazuhom smatraju se povišenom tjelesnom temperaturom. Što je povišena tjelesna temperatura? Zbog lakšeg snalaženja možemo reći da je temperatura iznad 38°C povišena, a temperatura iznad 39°C visoka. Stav je struke da se mjere za snižavanje tjelesne temperature primjenjuju kod djeteta koje ima tjelesnu temperaturu višu od 38°C.
13
2. Zdravlje djeteta
Što sami možete učiniti? • • • • •
pravilno izmjerite tjelesnu temperaturu, vama dostupnim toplomjerom, otkrijte dijete ako je pokriveno ili ga razodjenite ako je obučeno u više slojeva te ponovno izmjerite temperaturu nakon pola sata, ako je temperatura i dalje povišena započnite s mjerama za snižavanje temperature (vidi dalje), stalno nudite djetetu da pije tekućinu (voda ili čaj sobne temperature), obucite dijete u laganu, pamučnu odjeću i izbjegavajte zamatanje i dodatno pokrivanje djeteta.
Mjere za snižavanje povišene tjelesne temperature: 1. paracetamol u obliku sirupa ili čepića u dozi 10 do 15 mg po kilogramu tjelesne težine svakih 6 do 8 sati ili, 2. ibuprofen u obliku sirupa u dozi od 5 mg po kilogramu tjelesne težine (za temperaturu do 39°C) ili 10 mg po kilogramu tjelesne težine (za temperaturu višu od 39°C) svakih 6 do 8 sati djeci starijoj od 6 mjeseci ili težoj od 7 kg. Nije opravdano naizmjenično davanje paracetamola i ibuprofena. Uobičajeno lijek prestaje djelovati nakon 6 sati i potrebno je prije ponovnog davanja lijeka izmjeriti tjelesnu temperaturu. Kad dijete s vrućicom ima proljev, najbolje je davati lijek u obliku sirupa ili tablete (također prikladni i za starije dijete). Kad dijete s vrućicom povraća, najbolje je dati lijek u obliku čepića (ovo je također najprikladniji način za malo dijete). Što još možete učiniti: Tuširanje ili kupanje u mlakoj vodi. Primjenjuje se kod visoke tjelesne temperature (vrućica iznad 39°C). Par minuta tuširajte dijete po tijelu od vrata na niže ili ga posjednite u kadu s mlakom vodom i lagano brišite spužvom. Što nikako nemojte učiniti: • • •
14
snižavati povišenu temperaturu oblozima od alkohola, davati acetilsalicilnu kiselinu (Andol, Aspirin) za snižavanje povišene tjelesne temperature, snižavati povišenu tjelesnu temperaturu davanjem većih doza antibiotika (antibiotik je lijek koji djeluje protiv uzročnika bolesti, a ne snižava povišenu tjelesnu temperaturu).
Kada se javiti liječniku? • • • • • •
ako je dijete mlađe od 6 mjeseci, ako temperatura traje dulje od tri dana, ako je tjelesna temperatura viša od 40°C, ako se djetetu koči vrat, ako temperaturu prati osip po tijelu, ako vam daje dojam da je bolesno (pospano, plačljivo, odbija tekućinu, ima problema s disanjem).
Proljev Proljev je najčešće samo simptom zaraznih bolesti (najčešće virusnih, a u manjoj mjeri bakterijskih ili parazitnih) i tada traje kraće, od tri do pet dana i prolazi sam od sebe te nisu potrebni lijekovi za njegovo liječenje. Ako proljev traje duže od 2 tjedna, takozvani kronični proljev, treba se obavezno napraviti detaljna pretraga. Kada dijete ima proljev? Proljev znači veći broj stolica nego što je uobičajeno, pri čemu su stolice vodenaste, odnosno mekše nego inače i obilnije. Što možete učiniti sami? • • • •
nadoknaditi tekućinu, primijeniti dijetu, redovito prati ruke, snižavati povišenu temperaturu.
Tekućina Manjak tekućine u tijelu se zove dehidracija. Teška dehidracija može zahtijevati bolničko liječenje, a neprepoznata može dovesti do smrti djeteta. Zato je važno pravilno nadoknaditi gubitak tekućine. Preporuka je struke da se nadoknada tekućine obavlja oralnom rehidracijskom otopinom (ORO), a ne vodom ili čajem, jer se na taj način uz tekućinu, nadoknađuje i gubitak elektrolita (elemenata važnih za normalno funkcioniranje organizma) i šećera. ORO je dostupna u obliku praška, koji se prema priloženim uputama otopi u vodi i daje za piće, a dostupan je u ljekarnama. Važno je svaki gubitak tekućine nadoknaditi u prvih 6 sati, prema uputama na pakiranju.
15
2. Zdravlje djeteta
Dalje se preporuča davati tekućinu djetetu prema želji, a obavezno svaku vodenastu stolicu nadoknaditi sa 100 mL ORO. U dojenačkoj dobi se ORO daje uz dojenje. Ako dijete povrati tekućinu, ponudite mu je ponovno nakon 10 minuta žličicom – gutljaj po gutljaj. Dijeta Više se ne preporučuje primjena posebnih dijeta te već prvi dan dijete može jesti mlijeko, a treba samo izbjegavati sirovo voće i povrće. Ako se dijete hrani majčinim mlijekom treba nastaviti s dojenjem. Dijete ne treba siliti da jede hranu, nudite mu je češće, svakih tri do četiri sata. Važno je da uzima dovoljno tekućine. Preporuča se kuhana riža i mrkva, krumpir, tjestenina, dvopek, kaša od jabuke i banane, juhe od nemasnog mesa. Što nikako nemojte učiniti • •
uskraćivati djetetu hranu ili tekućinu, jer to neće spriječiti proljev, davati gazirana pića i čokoladu.
Kada se javiti liječniku? • • • • •
kad zbog povraćanja na možete primijeniti ORO, kad je dijete općeg lošeg stanja (umorno, malaksalo), kad dijete mlađe od 6 mjeseci ima uz proljev i povišenu tjelesnu temperaturu, kad u stolici ima primjesa krvi ili sluzi, kad ima više od 8 stolica u proteklih 8 sati.
Prehlada Najčešće bolesti u dječjoj dobi su svakako upale gornjih dišnih putova, od čega se najviše javlja prehlada. Prehlada je uzrokovana virusima, najčešće traje tri do pet dana, prate je začepljeni nos, curenje iz nosa, šmrcanje, kihanje, ponekad oskudni kašalj ili blaga grlobolja kod gutanja, a kod manje djece i povišena tjelesna temperatura. Dijete se neće prehladiti zbog propuha ili hladnog napitka nego zbog virusa. Bolest se prenosi kapljicama sline u kojima je virus pa je stoga važno da osobe koje su prehlađene nisu u neposrednoj blizini djeteta, posebno novorođenčadi, one osobe koje dolaze u posjetu operu ruke i da se prostorija u kojoj je dijete redovito prozračuje. Majka koja je prehlađena i koja doji, potiče se da to čini i dalje, jer upravo preko majčinog mlijeka dijete dobiva i protutijela koja mu pomažu da se i samo ne zarazi.
16
Kako liječiti prehladu? Prehlada je bolest koja prolazi sama od sebe, a osnovni cilj u liječenju je da se suzbiju simptomi. Za liječenje prehlade nisu potrebni antibiotici jer je uzročnik virus koji ne reagira na antibiotike. Važno je da se prostorija u kojoj dijete boravi provjetri nekoliko puta na dan, da je zrak u prostoriji vlažan (stavite ručnike na radijatore, a na užarena grijača tijela zdjelice s vodom - budite oprezni da ne izazovete požar), djetetu olakšajte disanje kapanjem fiziološke otopine nekoliko puta na dan u obje nosnice. Možete koristiti i kapi od sljezovog korijena i kapi za nos dostupne u ljekarni, ali budite oprezni i ne koristite ih dulje od pet dana. Također je važno čišćenje nosića kod djece koja sama ne znaju ispuhati sekret. Za to možete koristiti dostupne sisaljke, ali samo ako smatrate da ste dovoljno vješti u tome, jer bi mogli oštetiti sluznicu nosa. Djetetu često nudite da pije tekućinu. Dijete s prehladom će često imati smanjeni apetit ili odbijati hranu koja mu ne odgovara, nemojte ga hraniti na silu, najvažnije je da pije dovoljno tekućine. Što sami možete učiniti? • • •
• •
tijekom prehlade mjerite temperaturu djetetu i snižavajte kako je opisano u poglavlju o vrućici, nudite djetetu da pije dosta tekućine, slobodno mu dajte jesti hranu koju želi i koliko želi - normalno je da će dijete za vrijeme prehlade slabije jesti, potičite dijete da sudjeluje u svakodnevnim aktivnostima, a ne tjerajte ga da ostaje u krevetu, dijete će samo reći ili pokazati kad želi odmor, redovito čistite nos i vlažite sluznicu, dijete i ukućani moraju redovito prati ruke.
Što nikako nemojte učiniti: •
nikad ne primjenjujte dodatne lijekove (osobito ako vam je od ranije ostao antibiotik) bez da se prethodno ne posavjetujete s liječnikom.
Kada se javiti liječniku? • • • • •
kad prehlada uz temperaturu traje dulje od tri dana, ako je dijete mlađe od 6 mjeseci, ako se pojavi jači kašalj uz teže disanje (ubrzano disanje ili disanje uz napor), ako dijete počinje odbijati tekućinu, ako se stanje pogoršava.
17
2. Zdravlje djeteta
Kašalj Kašalj je također česti simptom upale gornjih i donjih dišnih putova, često je uzrokovan virusom, ali u pojedinim slučajevima se može raditi o bakterijskoj upali, koju se mora liječiti antibioticima, ili o alergiji. Najčešće se razlikuje suhi (nadražajni) kašalj i vlažni (produktivni) kašalj. Kod suhog kašlja dijete kašlje bez izbacivanja sluzi i ta vrsta kašlja često jako iscrpljuje dijete. Kod vlažnog kašlja izbacuje se kašljanjem manja ili veća količina sluzi, dok manja djeca sluz često progutaju i nakon toga je izbace povraćanjem. Što možete sami učiniti? • •
• • •
redovito čistite nos i vlažite prostor, kod starijeg djeteta često pomaže polusjedeći položaj kod odmora (stavite dodatni jastuk pod leđa), ali oprez kod novorođenčadi koja nipošto ne smiju spavati s jastukom, redovito prozračujte prostor i ne dozvolite pušenje u prostorijama u kojima boravi dijete, neka svi ukućani redovito peru ruke, prije primjene bilo kojeg lijeka savjetujte se s liječnikom (oprez – postoje lijekovi za iskašljavanje i lijekovi protiv kašlja).
Kada se javiti liječniku? • • • •
18
kad se javi iznenadni napad otežanog disanja i suhog kašlja (moguće strano tijelo u dišnom putu ili znak opasne bolesti – epiglotitisa), kod otežanog i ubrzanog disanja praćenog vrućicom, kašalj poput laveža psa (upala grkljana), opće stanje djeteta je loše (umor, iscrpljenost, plavkaste ili blijede usnice).
Hitna stanja kod djece i kako sami možete pomoći Prvo i osnovno pravilo - imajte broj hitnih službi (112) zapisan i zalijepljen na vidljivom mjestu kraj telefona ili dostupan na telefonu na tipki s brzim biranjem. Strano tijelo u dišnom sustavu - otvorenim dlanom snažno lupite dijete po leđima između lopatica nekoliko puta, pri čemu je dijete nagnuto prema naprijed ili oslonjeno na vašu nogu ili podlakticu. Opekotine - pustite vodu teći preko opečenog mjesta u trajanju od 15 minuta, ako koristite led, nikad ga ne stavljajte izravno na opekotinu, nego preko ručnika ili krpe. Ako se odjeća zalijepila nemojte je skidati ili trgati. Ne bušite mjehure koji se javljaju na mjestu opekotine. Nakon hlađenja opekline javite se liječniku koji će propisno zbrinuti opekotinu, osobito ako se radi o malom djetetu. Krvarenje - mjesto krvarenja pritisnite sterilnom gazom i držite pritisnuto desetak minuta, to je u pravilu dovoljno da krvarenje prestane, nakon toga na manju ranu možete staviti dezinfekcijsku otopinu i sterilni naljepak, a kod većih rana obratite se liječniku. Grčenje kod povišene temperature - kod neke djece kod naglog porasta temperature dolazi do pojave takozvanih febrilnih grčeva kad dijete kratkotrajno izgubi svijest, ukoči im se pogled, pomodre oko usana, ruke ili noge im se tresu u grčevima. Važno je kod toga dijete poleći na trbuh, a glavicu okrenuti u stranu, razodjenuti dijete, dati lijek za snižavanje temperature i odmah se javiti najbližem liječniku.
Kućna apoteka Držite sve lijekove i pomoćna sredstva uvijek na suhom i tamnom mjestu, izvan dosega vašeg djeteta, jer su otrovanja, uz nesreće, najčešći uzrok smrti kod djece. Također redovito provjeravajte rok trajanja, a prije uporabe način na koji se sredstvo ili lijek primjenjuje. Lijekove koje je propisao liječnik primjenjujte točno prema uputama liječnika. Sadržaj kućne apoteke: • • •
toplomjer, lijek za snižavanje temperature ili protiv bolova, oralna rehidracijska otopina (za nadoknadu tekućine kod proljeva),
19
2. Zdravlje djeteta
• • •
fiziološka otopina ili kapi za nos, sredstvo za dezinfekciju kože i sluznice, sterilne gaze i flasteri.
Za ljetovanja i putovanja također uzmite: • • •
sredstvo za tjeranje komaraca, gel nakon uboda insekta ili opekline, kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom.
Cijepljenja i sistematski pregledi Cijepljenje djece u Republici Hrvatskoj je zakonska obaveza. Kada i zbog čega će se vaše dijete cijepiti možete saznati kod vašeg pedijatra koji će vas o tome na vrijeme obavijestiti. Cijepljenjem potičemo obranu organizma prema točno određenoj zaraznoj bolesti. Redoslijed i vrsta cjepiva su propisani kalendarom cijepljenja i uglavnom se poklapaju s predviđenim posjetima savjetovalištu za zdravu djecu (sistematski pregledi), a može se odgoditi ako postoji medicinski razlog za odgodu cijepljenja (alergija na pojedini sastojak cjepiva, bolest djeteta). Sva cijepljenja se bilježe u Iskaznicu imunizacije. Još u rodilištu novorođenče se cijepi protiv tuberkuloze (teška upalna bolest pluća) i prvom dozom protiv hepatitisa B (zarazna virusna bolest jetre). Sljedeće dvije doze protiv hepatitisa B, dijete će dobiti zajedno s cjepivom za pet bolesti DTaP – IPV –HiB (popularno zvano „5 u 1“). Bolesti protiv kojih se potiče obrana cjepivom „5 u 1“ su: 1. difterija (teška upala ždrijela i dišnog sustava); 2. tetanus (bolni grčevi i zatezanje mišića, može biti smrtonosna ako zahvati mišiće za disanje); 3. hripavac (veliki kašalj ili pertusis – uporni, dugotrajni i iscrpljujući kašalj); 4. dječja paraliza (poliomijelitis – virusna upala živaca koja dovodi do razvoja slabosti mišića, a može uzrokovati trajnu oduzetost); 5. zaraza bakterijom hemofilus influence tip B (izaziva upalu gornjih dišnih putova – uha, ždrijela, dušnika, pluća ili čak i moždanih ovojnica). Ovo se cjepivo također daje u tri navrata. Postoji još jedno kombinirano cjepivo koje je uključeno u obavezan kalendar cijepljenja MoPaRu (popularno nazvano „3 u 1“): 1. ospice (morbili – virusna bolest praćena osipom, povišenom tjelesnom temperaturom i upalom dišnih putova); 2. zaušnjaci (parotitis – virusna upala žlijezda slinovnica, koja se može proširiti na spolne žlijezde i moždane ovojnice); 3. crvenka (rubeola – virusna bolest praćena povišenom temperaturom i osipom).
20
Postoji i čitav niz cjepiva protiv ostalih bolesti, ali svakako se savjetujte sa svojim pedijatrom od kojega ćete dobiti najbolje preporuke ovisno o trenutnoj pojavnosti bolesti na vašem području. Većina tih bolesti su blagog tijeka, s malo komplikacija pa se cijepljenje najčešće preporuča djeci koja su izložena većem riziku od komplikacija (cijepljenje protiv gripe, pneumokoka, rota virusa i vodenih kozica kod djece s kroničnim bolestima) ili žive u području s povećanim rizikom od razvoja bolesti (cjepivo protiv krpeljnog meningoencefalitisa). Komplikacije cijepljenja su rijetke i malobrojne. Najčešće se radio o bolnoj oteklini i crvenilu na mjestu uboda, što se može ublažiti hladnim oblogom (oprez, nikada ne stavljati led izravno na kožu), povišenoj tjelesnoj temperaturi (vidi poglavlje o vrućici), a u malom broju slučajeva moguće je da se u roku od dva tjedna razvije oblik bolesti koji podsjeća na bolest protiv koje je dijete cijepljeno, ali sa vrlo blagom slikom. Sistematskim pregledima nastoje se ustanoviti problemi koji se mogu javiti ovisno o dobi (poremećaj rasta i razvoja, posljedice genetskih oštećenja ili oštećenja nastalih prilikom poroda, nedovoljna i nepravilna prehrana, psihosocijalni poremećaji u obitelji) ili pak razvijene bolesti (pothranjenost i hipovitaminoze, infekcije i zarazne bolesti, nesreće, poremećaji duševnog i motoričkog razvoja, oštećenja vida i sluha, kronične bolesti, psihosocijalni poremećaj u odnosu roditelj-dijete, zapostavljanje i zlostavljanje). Osnovne zadaće zdravstvene skrbi i sistematskih pregleda u predškolskoj dobi su: praćenje rasta, razvoja i zdravstvenog stanja, rizika i uvjeta života, sprječavanje bolesti i oštećenja (cijepljenje, sprječavanje rahitisa, slabokrvnosti i karijesa) te psihosocijalnih poremećaja. Sistematski pregledi dojenčadi obuhvaćaju: mjerenje tjelesne težine, dužine odnosno visine i opsega glave. Ocjena fizičkog razvoja i uhranjenosti na temelju pregleda liječnika. Ocjena psihičkog razvoja i vještine korištenja mišića na temelju miljokaza (pokreti, radnje i vještine koje se karakteristično javljaju u određenoj dobi, npr. kad dijete počne puzati, stajati, hodati). Procjena vida, sluha i govora. Otkrivanje razvojnih poremećaja kukova ili stopala ili položaja testisa u dječaka. Dobiveni rezultati se upisuju u zdravstveni karton djeteta, uspoređuju s tablicama i miljokazima karakterističnima za tu dob te se djeca po potrebi naručuju na kontrolne preglede ili upućuju na daljnju obradu. Redovni sistematski pregledi se obavljaju s navršenih 1 mjesec, 3 mjeseca, 6 mjeseci, 9 mjeseci i 12 mjeseci.
21
3. Zdravlje majke
Babinje Prvih šest tjedana nakon poroda se naziva babinje - razdoblje prepuno promjena. S jedne strane tu je psihička i fizička iscrpljenost nakon trudnoće i poroda i promjene u tijelu, a s druge strane nove obaveze. Evo nekoliko informacija što možete očekivati i kako si možete pomoći: Prvi i najvažniji savjet je prihvatite pomoć od ukućana i prijatelja. Vi još uvijek niste u formi, tijelo se mora fizički oporaviti od toga da je proteklih devet mjeseci “radilo” za dvoje te od napora poroda i pripremiti za nove izazove koji slijede (dojenje, briga o djetetu). U vašem tijelu dolazi do velikih promjena hormona što utječe na raspoloženje, a zajedno s nakupljenim umorom dovodi do toga da ste osjetljivi, plačljivi i bez samopouzdanja. Kod većine žena se to očituje treći do peti dan nakon poroda, ali budite bez brige, to će uskoro proći. Ako promjene raspoloženja traju nekoliko tjedana, svakako se obratite za pomoć patronažnoj sestri ili vašem liječniku. Drugo, kad god dijete spava, odmarajte se i vi. Ono sad diktira vaš cjelodnevni ritam, stoga je važno da budete usklađeni. Kad je dijete budno i aktivno budite i vi, uzmite si vremena za hranjenje, maženje i međusobno upoznavanje. Kad spava, odmarajte se, činite ono što vas opušta, ako želite društvo možete se posvetiti starijoj djeci, partneru, ali prvih nekoliko dana nije vrijeme za posjete prijatelja ili šire rodbine. Treće, bez pretjerivanja. Vaše tijelo je vaš hram i kao što brinete o svom djetetu, morate brinuti i o sebi. Trudnoća je trajala devet mjeseci tijekom kojih su se dogodile brojne promjene – ne očekujte da će se sve vratiti na staro preko noći, potrebno je i do godinu dana da se vratite u “prvobitno” stanje. Najbolje si možete pomoći strpljenjem, pravilnom prehranom, kretanjem i vježbanjem. Ožiljci od epiziotomije (rez na međici da se spriječi pucanje) i carskog reza prvih nekoliko dana znaju biti bolni podsjetnici poroda. Kad je mjesto šava otečeno i steže probajte staviti hladni oblog (nikad ne stavljati led direktno na kožu), šav nježno tuširajte svaki dan i osušite tapkanjem mekanim ručnikom ili gazom, ako su bolovi izuzetno jaki možete popiti paracetamol. Ako primijetite jako crvenilo ili gnojni iscjedak, obavezno se javite patronažnoj sestri ili liječniku. Lohija – čišćenje ili iscjedak iz rodnice nakon poroda je normalna pojava. Prvih nekoliko dana je svjetlocrven, nakon par dana postaje svjetliji, kroz desetak dana sluzav i žućkast, a nakon četiri tjedna prestaje. Svakodnevno tuširanje (izbjegavajte ispiranje rodnice), korištenje mekanih pamučnih uložaka i jednokratnih gaćica će vam pomoći da se osjećate ugodnije. Mrlje koje su se pojavile tijekom trudnoće u nekoliko tjedana će nestati, strije (ispucala koža na trbuhu, bedrima, bokovima i grudima) će ostati trajno, ali će s vremenom posvijetliti i postati manje vidljive, kao i ožiljak nakon carskog reza.
23
3. Zdravlje majke
Prvih nekoliko mjeseci je uobičajeno jače ispadanje kose. Izbjegavajte bojanje kose (posebno dojilje) i postupke oblikovanja kose koji uključuju visoku temperaturu. Nemogućnost zadržavanja mokraće je česta pojava kod žena nakon normalnog poroda, pri čemu su jako rastegnuti mišići dna zdjelice. Najbolji način da si sami pomognete je pomoću vježbi koje vam može preporučiti patronažna sestra (ako mokraća bježi kod kihanja, kašljanja ili smijanja, to obavezno spomenite svojem ginekologu na redovnom pregledu, šest tjedana nakon poroda). Mnogo rodilja ima problema s tvrdom stolicom ili zatvorom nakon poroda ili hemoroidima (bolni čvorići u području čmara). Najvažnije je održavati higijenu tog područja (ispiranje mlakom vodom, kamilicom ili za to predviđenim sapunima), pravilno se hraniti (vidi dalje: zatvor), uzimati dovoljno tekućine, a ako je bol jaka možete koristiti dostupne masti ili čepiće ili popiti paracetamol. Kod zatvora, najvažnija je pravilna prehrana i dovoljno tekućine. Najbolje je koristiti hranu bogatu vlaknima (cjelovite žitarice, šljive, lisnato povrće, svježe voće), ako to ne pomogne možete koristiti glicerinske čepiće ili sirupe za probavu na bazi laktoze koji su pogodni i za dojilje. Dojke su povećane i teške, zato je najbolje upotrebljavati mekani pamučni grudnjak posebno dizajniran za dojilje kako bi se izbjeglo nastajanje novih strija. Važno je brinuti za bradavice, primjenjujte pravilnu tehniku dojenja koju će vas naučiti u rodilištu ili patronažna sestra. Nakon dojenja probajte osušiti bradavice na zraku, ako ne stignete svakako koristite pamučne jastučiće koje ćete staviti s unutarnje strane grudnjaka. Možete koristiti masti ili kreme pogodne za njegu bradavica, ali tada ne zaboravite oprati bradavicu prije dojenja. Mastitis ili upala dojke je upala koju prati jako crvenilo i bolnost dojke te povišena tjelesna temperatura, a često su simptomi slični gripi. To je ozbiljno stanje i zahtjeva pregled liječnika i liječenje antibioticima. Pune, tvrde i bolne dojke, bez povišene temperature su znak prepunjenosti mlijekom i tu si možete pomoći sami – toplim oblozima, masažom i izdajanjem. Za savjete o izdajanju (ručno ili pomoću izdajalica) upitajte patronažnu sestru. Kod određenog broja rodilja se javljaju bolovi u donjem dijelu trbuha koji su posljedica stiskanja maternice. Ako su izuzetno bolni, može vam pomoći lagana masaža, topla kupka, a tek onda paracetamol. Kako bi si pomogli u rješavanju viška tekućine, koje se primjećuje kao osjećaj nadutosti ili spori gubitak na težini, možete piti čaj od komorača ili jesti svježi celer, peršin, komorač ili šparoge koji prirodno “tjeraju” višak tekućine. Prehrana – hrana treba biti raznolika, sezonska i svježa, a jesti treba umjereno i redovito (najmanje pet obroka dnevno). Kod dojilja bi trebalo izbjegavati kavu, duhan i alkohol. Najbolji napitak je voda ili čaj: kamilica – opušta, izvrsna prije spavanja, metvica – pomaže kod probave, listovi kupine – popravlja čvrstoću maternice ili dostupne čajeve za dojilje. Važno je unositi dovoljne količine
24
tekućine koje su potrebne za dojenje. Sol, masnoće i proizvode koji sadrže velike količine prerađenog šećera izbjegavajte. Kako bi jelima poboljšali okus koristite začinsko bilje. Za pirjanje koristite repičino ulje, a za začinjavanje salata maslinovo ulje. Izvrstan izvor zdravih masnoća, posebno za dojilje su orašasti plodovi. Jedite sve što volite, ali zapamtite: to što jedete, preko vašeg mlijeka jede i vaša beba. Vi i vaš partner – uz sve obaveze oko malog djeteta, zahtjeve i potrebe starije djece, često imate osjećaj da nemate vremena za svog partnera. Potrebno je uložiti svjesni napor i naći vremena i za vas dvoje. Vaša bliskost, nježnost i zajedništvo nužni su za razvoj djeteta koje vas treba. Vi i vaš partner trebate biti svjesni da je došlo vrijeme novog privikavanja, možda čak i novog upoznavanja prije ponovnih seksualnih kontakata. Od početka, rodnica rodilje je osjetljivija i bolna, često su bolni i ožiljci od epiziotomije ili carskog reza, uobičajen je i strah od seksualnog kontakta kod većeg broja žena. Odgovor na pitanje kad je najranije vrijeme za stupanje u ponovni seksualni odnos, daje žena – onda kad je ona spremna. Partner neka bude nježan i pažljiv. Opustite se, prepustite maženju i dugom uvodu, pronađite položaje koji su vam najudobniji. Morate biti svjesni da žena može zanijeti i prije nego što se pojavi prva menstruacija, koja se može javiti šest do osam tjedana nakon poroda ili kasnije ako žena doji, a u pravilu nakon što se broj dojenja smanji ispod šest puta dnevno, zato je važno razmišljati o zaštiti od začeća ako to ne želite. Priredio: Ivica Škvorc, dr. med. Literatura: 1. 2. 3.
4.
Kako zdravo odrasti - prim. dr. sc. Irena Bralić i sur.; Medicinska knjiga, Zagreb, 2011. Moja prva godina – doc. dr. sc. Duška Tješić – Drinković i sur.; Anfap d. o. o., Zagreb, 2009. Back in shape – Sally Lewis; Octopus Pub. London, 2003. ESPGHAN – European Society for Paediatric Gastroneterology, Hepatology and Nutrition;
25
4. Sigurnost djeteta
Sigurnost djeteta Sigurnost vašeg djeteta vaš je najodgovorniji zadatak – samo sekunda nepažnje ili neznanja može dovesti do tragičnih posljedica. Nekoliko je važnih upozorenja i savjeta za sigurnost vašeg djeteta, o kojima je važno informirati i osobe koje provode vrijeme s vašom bebom: • • • •
izbjegavajte stavljanje jastuka, popluna, mekanih podloga ili igračaka u krevetić jer to može rezultirati gušenjem, imajte na jednom mjestu zapisane sve važne brojeve telefona i pribor za prvu pomoć, naučite najvažnije postupke u slučaju različitih vrsta ozljeda bebe, koristite auto sjedalice koje odgovaraju bebinoj dobi i težini, ne držite bebu u krilu tijekom vožnje i ne ostavljajte dijete nikad samo u automobilu, čak ni na kratko.
0 - 3 mjeseca • •
• • • • •
Stavljajte bebu da spava na leđima ili boku, jer spavanje na trbuhu može izazvati gušenje i SIDS (sindrom iznenadne dojenačke smrti), umjesto jastuka koristite povišenu podlogu (preklopite ručnik koji ćete staviti ispod plahte) ili poduprite bebu da spava na boku s dva ručnika namotana u rolu – jedan kod trbuščića, drugi iza leđa (za to postoje i gotove role), ne koristite stare krevetiće koji imaju potrgane i labave dijelove, prostor između madraca i okvira krevetića ne smije biti širi od dva prsta, a prostor između letvica ne smije biti širi od tri centimetra, ne ostavljajte dijete da spava s lančićima, dudom ili igračkom na uzici oko vrata, u kadi za bebe koristite minimalnu količinu vode te provjerite temperaturu vode, ako kupate bebu u velikoj kadi, na dno stavite ručnik ili krpu (protiv klizanja) ili je pridržavajte u svom krilu (budite u sjedećem, stabilnom položaju).
27
4. Sigurnost djeteta
3 - 6 mjeseci •
•
• •
Ne ostavljajte dijete bez nadzora na povišenom mjestu (krevet, kauč, fotelja, podloga za presvlačenje, vrh stepenica) te koristite sigurnosne remenčiće, također i u kolicima, nemojte vješati igračke pomoću traka na krevetić; mobile i viseće igračke postavite na sigurnoj visini iznad krevetića, a jednom kad beba počne sjediti, uklonite ih, udaljite krevetić od kablova, prozora, zavjesa i roleta jer to može dovesti do davljenja, ne kupujte odjeću koja ima vezice ili gumbe jer ih dijete može progutati ili se ugušiti.
6 - 9 mjeseci • • •
• • • • • • •
• •
28
Kad beba počne stajati, spustite podnicu krevetića na najnižu razinu, ne ostavljajte bebu samu u stolici za hranjenje i vežite je sigurnosnim remenčićima, nikad ne ostavljajte bebu samu ili pod nadzorom djece u kadi ili blizu izvora vode - djeca se mogu ugušiti u nekoliko sekundi u nekoliko centimetara vode, držite šibice, upaljače, noževe, škare, igle te druge oštre ili otrovne predmete izvan dohvata beba, u zaključanom ili zaštićenom ormariću, sve električne aparate u kuhinji držite uvijek isključene i izvan dosega bebe držite lijekove i kemikalije za čišćenje pod ključem ili zaštitite vrata ormarića, hranu koju beba jede uvijek nasjeckajte na vrlo sitne komadiće, nikad ne držite bebu na sebi kad kuhate, ne ostavljajte unutar dosega bebe vruća pića, hranu i teško posuđe, osigurajte svaki komad namještaja koji se nalazi na području na kojem se kreće beba, pričvršćivanjem na zid ili pod (police za knjige, ladice komoda) kako se ne bi prevrnuli, koristite sigurnosnu ogradu ili vratašca kako bi blokirali stepeništa, zaštite električne utičnice, uglove i oštre rubove namještaja zaštitama za djecu,
• •
• •
postavite ogradu/zaštitu oko radijatora, kamina ili grijalice, pregledajte svoj dom iz bebine perspektive – uklonite sve sitne i opasne predmete koji joj mogu biti nadohvat ruke: ispod kreveta, na niskim policama, u jastucima, na podu, u kutovima, birajte velike igračke, one koje ne mogu bebi stati u usta - mjerilo je rola WC papira – sve što stane u nju, opasno je za bebe, kupujte igračke koje nemaju oči, gumbe, trake, perle, kamenčiće i slične ukrase koje beba može otrgnuti i progutati ili objesiti oko vrata.
9 - 12 mjeseci • •
Postavite zaštitu za djecu na toaletnu školjku kako biste spriječili utapljanje, držite sušilo za kosu, glačalo i aparat za brijanje isključene i izvan dohvata bebe,
29
4. Sigurnost djeteta
• •
• • • • • • • •
• •
držite sitne predmete poput gumba, kovanica, nakita, pribadača, spajalica i klikera izvan dohvata bebe, zbog opasnosti od gušenja, držite predmete i igračke s magnetima podalje od bebe – ako beba proguta dva ili više magneta, oni se mogu privući kroz crijeva i uzrokovati oštećenja, blokade i infekcije koje mogu rezultirati najtežim posljedicama, ako u domu imate staklena vrata ili staklene površine, oblijepite ih naljepnicama, postavite alarme za dim i alarm za plin, provjeravajte ih mjesečno te svake godine mijenjajte baterije, koristite zaštitu za vrata (držače ili stopere) kako vaša beba ne bi ozlijedila prste, ne koristite stolnjake – beba će ih povući i time na sebe srušiti sve što je na stolu, sakrijte električne kablove iza namještaja i ne dopuštajte da vise nadohvat bebi, ne ostavljajte bebu samu u kući ni na kratko, čak ni kada spava, stalno pratite pogledom bebu tijekom kupovine, šetnje ili na igralištu bez obzira da li je u kolicima ili ne, birajte igračke od poznatih, provjerenih proizvođača s naljepnicom da je igračka testirana na sigurnost, da je načinjena od prirodnih materijala i prirodnih boja, držite igračke namijenjene za stariju djecu dalje od mlađe braće i sestara, punite baterije za igračke izvan dosega beba zbog opasnosti od opeklina.
1 - 3 godine • •
• • •
30
Ako se progutaju, prazni baloni i komadići puknutog balona mogu dovesti do kobnih posljedica zbog njihovog priljepljivanja za dišne putove, ako se proguta sapunica od koje se rade baloni ne dajte djetetu vodu niti ga nemojte lupati ili tresti jer ćete time stvoriti još više sapunice koja će blokirati dišne putove, ako imate televizor s ravnim ekranom, pričvrstite ga jer može pasti na dijete, ako imate visoke stojeće lampe, onemogućite pristup do njih ili ih pričvrstite za pod, odvratite pažnju djeteta od zabranjenih mjesta tako da mu dozvolite pregled jedne ladice i police koje ćete napuniti stvarima koje su sigurne za dijete,
• •
• •
ne ostavljajte dijete samo s kućnim ljubimcima bilo koje vrste, stavite ogradu oko bazena ako ga imate – mora biti visoka barem 1.5 metar i imati vrata i kvake koje se same zatvaraju, a ogradu uvijek držite zaključanom, kupujte igračke prikladne dobi djeteta koja je navedena na ambalaži, mala djeca trebaju izbjegavati igračke koje im omogućuju vožnju ili kretanje (hodalice, guralice) u blizini prometa, bazena, ribnjaka ili jezera.
31
4. Sigurnost djeteta
3 - 6 godina • • •
•
•
U ovoj dobi djetetu se mnogo toga može objasniti te ono može sudjelovati i utjecati na aktivnosti vezane uz sigurnost, sigurnost približite i objasnite djetetu – prikažite je i kroz situacije opasnosti ali bez plašenja, naučite dijete što mora znati u određenim situacijama, neka to bude vaša igra koju ćete povremeno ponavljati i naglašavati njenu važnost. Djeca će se uz vaše savjete i vođenje kroz potencijalno opasne situacije osjećati sigurno, jer će znati postupiti i ponašati se u takvim slučajevima, važno je naučiti djecu i otvorenoj komunikaciji, odnosno da vas mogu pitati o svemu što ih u vezi sigurnosti ili opasnosti zanima, obratiti vam se ako ih muči neki problem kojeg ne znaju ili ne mogu riješiti te vas obavijestiti ako se dogodila neka potencijalno opasna situacija koju ste spominjali ili koju dijete smatra neobičnom, vaša djeca moraju biti svjesna, a to ih možete naučiti samo vi, da su posebna i vrijedna te zaslužuju da budu sigurna.
Savjeti za roditelje - što vaše dijete uvijek i svuda mora znati • • • • • • • •
32
Svoje puno ime i prezime, adresu i broj telefona od kuće, puno ime roditelja, mjesto gdje rade i njihove brojeve mobitela, što znači broj 112 te kad, zašto i kako ga nazvati, reći barem jednom roditelju svaki put kuda ide i kad će se vratiti, reći roditelju ili povjerljivoj odrasloj osobi ako ga je netko pokušavao dodirivati po dijelovima tijela koja bi inače prekrio kupaći kostim, da nikad ne otvara vrata kad je samo kod kuće, odnosno da se pritaji i ne daje znakove da je netko kod kuće, da se ne javlja i ne predstavlja na telefon kad je samo kod kuće, ako ga netko zaustavi i zatraži novac ili neku stvar, neka je da i udalji se što je prije moguće,
•
• • •
• •
• • • •
•
• •
u redu je reći “ne” strancu – ako se pojavi osoba koju dijete ne poznaje i tvrdi da ste je vi poslali da pokupi dijete (a vi to niste dogovorili sa svojim djetetom), odaberite tajnu riječ koju ćete koristiti ako se dogodi neka nepredviđena situacija - recite djetetu da nikad ne odlazi s nekim tko ne zna tajnu riječ, ako ga netko zadirkuje ili ispituje neka čim prije dođe na najbliže mjesto gdje ima ljudi i viče upomoć, ako se iz bilo kojeg razloga nađe na mjestu gdje ne bi trebao biti, treba znati da vas uvijek može nazvati i da ćete doći po njega/nju gdje god da jest, da se udalji od osobe koja sjedi u vozilu i poziva dijete da uđe u vozilo, ako ga neka odrasla osoba zamoli za pomoć, dijete treba znati da odrasli ne trebaju pomoć od djece – često, primjerice, nepoznata osoba zamoli dijete da mu pomogne pronaći psa koji se izgubio, ili im ponudi slatkiše ili novac za pomoć, objasnite djetetu što da učini ako se izgubi ili izgubi vas iz vidokruga, ne dozvoljavajte djetetu da samo koristi javni WC, zločesti ljudi ne moraju izgledati zločesto, nego normalno i obično – neka ih izgled ne zavara – važno je ono što im kažu ili žele učiniti, prošećite po kvartu s djetetom i upozorite ga na sve potencijalne opasnosti. Neka to bude vaša igra potrage za blagom, a blago pronađene točke ili savjeti za sigurnost, znajte uvijek gdje je vaše dijete i kad će doći kući, pokupite ga ako je potrebno ili se dogovorite s drugim roditeljima da dijete dovezu kući, umjesto da pješače uvečer, imajte popis djetetovih prijatelja koji će sadržavati njihova imena i prezimena, adrese, brojeve telefona te imena i prezimena roditelja, imajte pravila korištenja interneta – koliko, kada, što; važno je naučiti dijete da nikome ne daje svoju fotografiju, adresu, broj telefona, fotografiju, podatke o roditeljima i naziv vrtića ili škole koju pohađaju; stranci na internetu također ne moraju zvučati opasno ili grubo – no razlika je ta da su na internetu svi stranci; velika opasnost je u činjenici da dijete ne zna kako stranac izgleda, ali stranac može znati kako izgleda vaše dijete; naučite dijete da u slučaju primitka poruke koja je negativna, uznemirujuća, prosta ili nerazumljiva, mora odmah obavijestiti vas i na takvu poruku ne odgovarati; susret s nekim koga je vaše dijete upoznalo preko interneta je moguć samo uz vašu dozvolu i pratnju, i to na javnom mjestu.
33
5. Prehrana djeteta
Prehrana djeteta 0 - 3 mjeseca •
U ovoj dobi beba se hrani majčinim mlijekom. Ukoliko ne možete dojiti, koristite adaptirano mlijeko prema preporuci pedijatra. Adaptirano mlijeko/kašice izazivaju dodatnu žeđ pa bebi nudite prokuhanu vodu ohlađenu na sobnu temperaturu. Ne silite bebu da pije vodu - ako ne želi piti, nije žedna, no ne zaboravite je nuditi vodom često kroz dan, a pogotovo između obroka i u toplijim mjesecima. Voda je najbolje piće za dijete – ne navikavajte ga na voćne sokove i slatke okuse.
3 - 6 mjeseci •
• •
•
•
•
S dohranom se može početi u 5. mjesecu starosti, uvodeći nove namirnice, po jednu svaki tjedan u malim količinama (1-2 žličice) radi navikavanja na žvakanje, gutanje i otkrivanje alergijskih reakcija (proljev, kožni osip, kašalj, otežano disanje). Pokušajte u tri do pet dana bar još jednom ponoviti tu namirnicu jer se alergijska reakcija očituje kod naknadnog, a ne prvog konzumiranja. No, (majčino) mlijeko je i dalje najvažnija hrana. Kašicu dajte žličicom, a tekućinu iz čaše s mekanim kljunom – bočicu ukinite. Znat ćete da je bebi dovoljno kad počne okretati glavu ili pljuvati hranu. Neki put će beba pojesti više, neki put manje, no ako pokaže da joj je dovoljno, nemojte je prisiljavati. Uz pet dnevnih redovnih obroka, beba sigurno neće ostati gladna. Važno je hraniti bebu raznovrsnim, cjelovitim i organskim namirnicama. Ovo je prilika da bebi usadite zdrave prehrambene navike koje će trajati cijeli život i biti temelj dobrog zdravlja. Upotrebljavajte svježe, sezonske i lokalne namirnice, a ne one iz uvoza (jer se njihov sastav i uloga razlikuju od našeg klimatskog i geografskog područja) ili sumnjivog i upitnog porijekla ili kvalitete. Ako je zima, koristite suho voće radije nego banane. Zeleni krumpir i nezrele rajčice nemojte davati bebi zbog moguće povećane količine alkaloida (biljnih otrova), što može izazvati mučninu, povraćanje, grčeve i glavobolju.
35
5. Prehrana djeteta
•
•
•
• •
•
•
36
Zatražite tabelu uvođenja dohrane kod pedijatra ili patronažne sestre. Nemojte informacije tražiti na internetu jer su neprovjerene i netočne te se baziraju na osobnim iskustvima (pokušajima i pogreškama). Nemojte uvesti kao prvu namirnicu voće jer ako se dijete navikne na slatki okus, teže će prihvaćati povrće i žitarice. Počnite s uvođenjem žitarica (smeđa riža) i povrća (mrkva, tikvica), a tek onda voća (jabuka). Žitarice trebaju biti dobro skuhane i pasirane kako bi se eliminirala ovojnica, tako dugo dok dijete ne nauči žvakati. Žitarica svoju puninu i kvalitetu zadržava 24 sata nakon kuhanja, a nakon toga bolje je skuhati novu pa kuhajte manje količine. Nemojte uvesti prvo gotove (kupovne) kašice jer su one tekuće pa se beba neće naviknuti žvakati, čime ćete si otežati davanje drugih namirnica. S obzirom da na početku bebe jedu malo, odmah odvojite skuhano za drugi obrok (najbolje u malu staklenku) i stavite u hladnjak. Naknadno zagrijati možete ili na sobnoj temperaturi, ako imate dovoljno vremena ili na štednjaku. Važno je određenu količinu odvojiti prije nego je beba počne konzumirati (ono što je ostavila u zdjelici joj nemojte davati kasnije jer enzimi iz sline koje ste unijeli u hranu uzrokuju njeno kvarenje). U ovom razdoblju često se javljaju grčevi zbog navikavanja probave pa pokušajte bebu čvrsto zamotati u dekicu i ljuljuškati je, što smiruje jer podsjeća na maternicu. Dobar položaj za olakšavanje grčeva je bočni položaj. Masirajte nježno bebin trbuh. Govorite "šššššš" ili puštajte tzv. "bijelu buku" – usisavač, sušilo za kosu. Cuclanje dude, bočice, dojke, prsta potiče prirodni refleks umirivanja bebe i otpušta kemikalije u mozgu koje umiruju. Majke dojilje moraju paziti na unos hrane – namirnice kao luk, kupus, cvjetača, grah, kofein, kravlje mlijeko ili konzervirane namirnice napuhavaju bebu. Pokušajte i s toplom kupkom. 5. mjesec: jedan mliječni obrok zamijeniti kašicom od žitarica
6 - 9 mjeseci •
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Odredite jasna pravila što vaše dijete jede, a što ne i podijelite ih s djedama, bakama i svima koji provode vrijeme s vašim djetetom. S obzirom da je odgovornost za djetetovo zdravlje na vama, ne dozvoljavajte odstupanja. Za kompromise će biti vremena i mogućnosti napretek. Ako vi dajete jednu vrstu hrane djetetu, a ostali drugu, dijete će ostati zbunjeno. Prema najnovijim preporukama, prihvatljivo je uvoditi namirnice s glutenom (proizvodi od brašna pšenice, ječma) već od navršenog 6. mjeseca starosti, ali obavezno uz dojenje. Tri su osnovna pokazatelja bebinog zdravlja: stolica, apetit i aktivnost. Ako je bebina stolica formirana, žućkasto-smećkasta i umjerenog mirisa, znači da je beba zdrava. Ako je stolica mekana, smanjite sokove i mliječne proizvode. Ako je stolica previše kruta, znači da dijete jede previše soli i brašna. Izbjegavajte davati bebi rafinirani šećer, slatka i gazirana pića, sol (obavezno provjerite količinu soli u pojedinim namirnicama, posebno raznim grickalicama i polugotovim proizvodima), začine, proizvode od bijelog brašna, životinjske masnoće i brzu hranu. Možete bebi nuditi i čaj, ali nezaslađen. Najbolji izbor su čajevi za djecu koji ne sadrže šećer, ili Kukicha ili Sencha (zeleni čaj dobiven prženjem grančica grma čaja, čime se eliminira kofein). Umjereno topli čaj posebno je važno davati bebi u zimskim mjesecima. Zaslađeni čaj, mlijeko ili sok nisu za uspavljivanje ni za umirivanje jer zbog šećera koji ostaje u ustima može nastati karijes. Umjesto slatkiša općenito ponudite voće. Čistite zube dva puta dnevno čim izrastu, za sprečavanje nastanka karijesa, malom, mekanom četkicom za zube – uporaba paste za zube još nije potrebna jer ju beba ne zna ispljunuti. U 6. i 7. mjesecu uz već postojeći obrok (kašica od žitarica), jedan mliječni obrok zamijenite kašicom od povrća, a jedan kašicom od svježeg voća (nakon povrća). S 8 mjeseci uz već postojeće obroke od žitarica, povrća i voća uvedite i jedan mliječni obrok (kašica od svježeg kravljeg sira ili jogurta u kombinaciji s voćem). Za roditelje koji su odlučili dijete hraniti mesom, uvedite ga uz kašicu od povrća do dva puta tjedno. Uvijek pokušajte nabaviti meso iz organskog (domaćeg) uzgoja jer industrijsko meso ima dodane hormone i antibiotike pa ne želite da vam beba ubrzano raste ili bude otporna na antibiotike kad ih zaista zatreba.
37
5. Prehrana djeteta
•
9 - 12 mjeseci • •
• •
•
• •
•
•
38
Za male vegetarijance u ovom mjesecu možete uvesti tofu i seitan koji će jednako kvalitetno doprinijeti unosu bjelančevina kao i meso, ali se obavezno konzultirajte s pedijatrom zbog pravilne procjene unosa bjelančevina, željeza i vitamina B12.
Kad beba ima 9 mjeseci, nabavite čašu s tvrdim kljunom od neotrovne plastike. Izbjegavajte sve što je bijelo – šećer, sol, brašno, jer je bijelo rafinirano, odnosno prerađeno i ne sadrži nikakve korisne i hranjive tvari, a slabi imunološki sustav. Rafinirana ulja zamijenite hladno prešanima ili sjemenkama te od njih proizvedena ulja i maslace. S 9 mjeseci starosti možete uvesti ribu, prvo bijelu jer je lakše probavljiva, a tek kasnije plavu. Najbolje su što manje ribe jer su upile manje toksina. Kupujte ribe iz slobodnog ulova, a ne iz uzgajališta. Pažljivo odstranite kosti, a kožu bacite. Djeca vole pečenu ribu jer je okusom bogatija od kuhane, no u toplijim mjesecima radije kuhajte, a u hladnijim pecite u pećnici ili tek povremeno pržite u ulju. Posebno je važno plavu ribu (skuša, tuna, srdela, lokarda) konzumirati u što krećem roku, jer se stajanjem (raspadanjem) stvaraju spojevi koji mogu izazvati reakciju sličnu alergiji. S 10 mjeseci možete uvesti tvrdo kuhano žumance, sirni namaz, šumsko voće (osim jagoda) te proizvode od cjelovitog brašna (integralni). Nakon 10 mjeseci starosti uvedite mahunarke, beba već ima formiran probavni sustav kad može podnijeti ovu vrstu namirnica, a time i doprinosite raznolikosti bebina jelovnika. Umjesto soli koristite shoyu ili tamari umak. Velike količine soli dodatno opterećuju bubrege i razvijaju naviku uzimanja većih količina soli koja kasnije dovodi do povećanog rizika za nastanak povišenog krvnog tlaka. Nemojte dodatno zaslađivati kašice niti mjeriti slatkoću prema sebi. Šećer nije dobar zbog stvaranja navike uporabe slatkiša, sklonosti razvoju pretilosti (prekomjerne debljine) i kasnijeg razvoja šećerne bolesti, ateroskleroze i teških promjena na zglobovima zbog debljine. Prirodna slatkoća od voća ili rižinog slada dovoljna je za zaslađivanje u ovoj dobi, i to samo kap-dvije. Med nemojte davati djetetu do dvije godine starosti, jer može sadržavati bakteriju Listeriju koja može biti štetna za dijete.
•
•
Kravlje mlijeko nikako nemojte uvoditi prije prve godine života jer bebi nije dovoljno razvijen probavni sustav. No, i tada treba razmisliti: za kravlje mlijeko dokazana je povezanost s alergijskim reakcijama i astmom jer djeca teško probavljaju laktozu iz mliječnih proizvoda. Suprotno uvriježenom mišljenju, kalcij kojeg sadrži mlijeko organizam teško može iskoristiti, jer višak fosfora u njemu sprečava apsorpciju kalcija. Također i bjelančevine iz kravljeg mlijeka otežavaju iskorištavanje željeza iz mlijeka. Obrana mlijeka ne koristite do bebine 3. godine. U ovoj dobi ćete vjerojatno početi odvikavati od dojenja – ostavite odvikavanje od najdražeg obroka za zadnje, to je uglavnom obrok kojeg možete obaviti bez žurbe uz ritual maženja i zajedništva – najčešće navečer prije spavanja (nakon večernjeg obroka žličicom, jer samo mlijeko više neće biti dovoljno). Ako ukidate jutarnje dojenje jer će vam uskoro to doba dana biti najstresnije, zamijenite ga doručkom (npr. žitarice s rižinim ili zobenim mlijekom).
39
5. Prehrana djeteta
Prehrana od 1. do 3. godine •
•
•
•
40
U ovoj dobi javlja se kriza s hranjenjem – dijete ima omiljene i omražene namirnice, što se često mijenja. Ako dijete ne želi jesti ono što ste mu pripremili, hrani promijenite formu – oblikujte je u kuglice ili složite ražnjiće te ukrasite. Grickalice, paštete, salame, slatkiši i brza hrana sadrže veliku količinu soli i fosfata što stvara teškoće u razvoju koštanog sustava i narušava zdravlje krvožilnog sustava. Ni jedna od te vrste hrane ne može koristiti vašem djetetu, a za svaku od njih postoji zdraviji izbor, namazi iz domaće radinosti, nemasno meso, popečci od žitarica i povrća. Nakon prve godine uvedite cijelo jaje (kuhano ili pečeno), citruse (naranče, limune, mandarine), jagode i orašaste plodove (bademi, orasi, lješnjaci) jer su sve navedene vrste namirnica često alergogene. Nakon prve godine možete uvesti maslac i proizvode od žitarica (tjestenina, palenta, griz, pahuljice), no tek povremeno i kao nadopunu prehrane kod pripreme palačinki ili kolača, jer navedene namirnice ne mogu zamijeniti cjelovitu žitaricu – njihova je osnova brašno. Brašna stvaraju dodatnu sluz u organizmu i opterećuju probavu (povišenu razinu sluzi u organizmu primijetit ćete ukoliko dijete ima stalno šmrcav, sluzav nosić ili pati od zatvora).
• •
• •
•
•
Nakon druge godine možete uz rižin slad kao zaslađivač uvesti agavin sirup i med. Nakon druge godine možete uvesti sirovo voće i povrće, ukiseljeno povrće i salate jer ih dijete sada može probaviti te različite namaze i pekmeze (bez šećera), i dalje uz minimalno korištenje začina i soli. Slatkiše i kolače poslužite samo u posebnim prigodama – rođendani, blagdani. Prehrana djeteta trebala bi se temeljiti na cjelovitim žitaricama, mahunarkama, sjemenkama i orašastim plodovima, povrću i voću. Meso, ribe, jaja i mliječne proizvode bi trebalo konzumirati tek povremeno, do tri puta tjedno. Nikad nemojte koristiti hranu kao nagradu ili utjehu. Hranjenje je poseban proces, koji ne treba povezivati s emocijama. Također, nemojte na silu hraniti dijete – ako ne želi jesti, nije gladno. U protivnom možete stvoriti krajnje reakcije na hranu – ili pretjeranu želju za hranom, ili gađenje i odbijanje. Ne zaboravite, dijete će uvijek vidjeti što vi jedete. Zato mu budite primjer na tanjuru, a ne u riječima, jer dijete uči primjerom. Zdrava prehrana polazi od vas. Objašnjavajte djetetu što jede, neka nauči nazive namirnica i jela. Najljepše i najbolje što možete učiniti je imati isti sadržaj na tanjuru kao i vaše dijete – time poboljšavate i svoje zdravlje. Nemojte imati ništa kod kuće što ne bi dali i svom djetetu da jede.
41
5. Prehrana djeteta
Prehrana od 3. do 6. godine •
•
•
42
Hrana dobiva društvenu dimenziju. Na rođendanskim proslavama, u vrtiću i školi dijete će jesti što i njegovi vršnjaci, no i tu možete uvijek napraviti zdraviji izbor: educirajte ga zašto neka namirnica nije dobra i ponudite mu bolju. Izvan kuće neka proba što želi jer mora ispitivati i učiti o okusima, no vjerujte da će se vraćati temeljima stvorenim kod kuće – jedan takav cjeloviti obrok zadržite svaki dan, koji će popuniti eventualne dnevne "rupe" u kvaliteti prehrane. U vrtiću i školi tražite zdraviji izbor, odnosno namirnicu – donesite je sami od kuće ili zabranite davanje određenih namirnica svom djetetu, pogotovo ako ima zdravstvenih problema. Možete uključivati dijete u pripremu hrane od kupnje do pripreme, objašnjavati mu i pokazivati različite vrste namirnica. Ne zaboravite čitati deklaracije pred djetetom – neka nauči što jede, a što ne i zašto te da je važno čitati što jedemo. Zajednički obiteljski obrok koji se temelji na zdravim i kvalitetnim namirnicama doprinosi zdravlju svih članova obitelji i stvara neraskidivu poveznicu i trajna sjećanja na dom kao izvor zdravlja i dobrobiti.
Dodatni savjeti: •
Nemojte mijenjati vrstu pelena ni omekšivača koju koristite - razni proizvođači koriste različite kemijske sastave pa to može izazvati pelenski osip ili alergijsku reakciju na koži. Za dječju odjeću nije potrebno koristiti omekšivač, a ako ga koristite, kupujte onaj bez mirisa i za osjetljivu kožu te na perilici uključite opciju "dodatno ispiranje".
Priredila: mr. sc. Lana Škvorc Izvori: 1.
Jadranka Boban Pejić “Za bebe i djecu – cjelovita i organska prehrana od trudnoće do školske dobi”
2.
Europsko udruženje za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu
43
6. Odgoj djeteta
MOJA PRVA TRI MJESECA Moj dolazak u Vaš život, dragi roditelji, sigurno vas je neizmjerno usrećio. Volim vas i trebam, od ovog, prvog dana pa i cijeli život. Još ne znam reći što želim, što mi treba, ali vam jasno i glasno to pokazujem svojim plačem. Kad se nasmijem, sretna sam beba i ništa mi ne fali, razumijemo se bez riječi. ŠTO SVE MOGU I ZNAM S 3 MJESECA: • • • • • • • • •
Znam točno odakle dolazi zvuk. Pogledom pratim predmete ili osobe - najprije očima, a onda okrećem glavu. Volim se igrati ručicama i promatrati ih. Razlikujem miris i glas moje mame od mirisa i glasa neke druge žene. Posežem za nekim zanimljivim, šarenim ili zvučnim predmetima s obje ruke. Mogu malo sjediti ako se prislonim na mamu ili tatu, a glavu kratko držim uspravno i čvrsto. Pokušavam se pridići pomoću ruku, šaka i laktova - malo po malo, ali uporno. Najradije gledam u svoju mamu ili dragu mi osobu uz mene. Počinjem se igrati: mašem ručicama, jurim nožicama, a najljepše mi je gukati i kričati, tako slušam i upoznajem vlastiti glas.
DA MOGU ZDRAVO RASTI, TREBA MI: • • • • • • • • • •
Dnevna svjetlost i glasovi, zvukovi iz okoline. Noćni mir da mogu razlikovati dan i noć. Kad zaplačem, molim vas, dođite, uzmite me na ruke i recite mi nešto umirujućim glasom. Kad vam se nasmijem, tada želim da mi govorite, da me dirnete i nasmiješite mi se. Hranite me u naručju. Uspavljujte me uz tiho pjevanje. Možete me maziti, grliti, ljubiti, nositi u naručju. Važno mi je da vježbate mojim ručicama i nožicama. Igrajte se sa mnom skrivalica (ku-ku), diralica, škakljalica, brojalica. Okružite me privlačnim predmetima - trudit ću se dodirnuti ih.
45
6. Odgoj djeteta
• • • • • •
Stavite me na bok, okrenuti ću se na leđa. Stavljajte me često na trbuh da vježbam držanje i oslanjanje. Govorite mi u kratkim rečenicama, s malim stankama s jasnim izgovorom. Kad ja gugučem, ponovite i vi moje gukanje i dodajte nešto svoje (tako mi bebe s vama razgovaramo). Ako primijetite da ne želim više razgovarati i igrati se s vama, pustite me, umorna sam. Pokažite mi izrazom lica kada sam nešto dobro učinila i kada se vama nešto ne sviđa.
VAŽNO MI JE DA ME ČESTO ZAGRLITE, POMAZITE, ČUVATE I AKO TREBA UTJEŠITE. TAKO UČIM ŠTO JE LJUBAV, TAKO SE OSJEĆAM SIGURNO I ZADOVOLJNO.
46
3 do 6 mjeseci ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 3 DO 6 MJESECI: • • • • • • • • • • • • • • •
Ako imam oslonac, kratko mogu sama sjediti. Mogu uhvatiti zvečku, premještam igračku iz ruke u ruku. Lupam žlicom, predmete istražujem prstima, a ne samo stavljanjem u usta. Privlače me stvari koje su iznenađujuće ili u neskladu s onim što znam. Napredujem, smiješim se poznatim i dragim ljudima koji me okružuju i brinu o meni. Reagiram na glas, okrećem glavu i tražim sugovornika očima. Zabavno mi je oponašanje zvukova (kašljucanje, kratki ritmički tonovi). Sada znam da imam ime, kada me zovete, okrećem glavu prema izvoru zvuka. Kada čujem lagani zvuk zvonca ili zvečke, umirim se. Prestat ću plakati kada mi govorite. Iznenadim se na iznenadni zvuk pa onda žmirkam, plačem ili okrećem glavu. Sada možete čuti i kako se glasno smijem, kada mi je nešto jako ugodno, lijepo i veselo. Znam se ja i ljutiti i to pokazujem. Osjećam strah kada mi se približavaju nepoznate osobe, ali i kada mama promjeni izgled kapom, naočalama i sl. Sada me interesiraju moji vršnjaci pa sa znatiželjom i interesom gledam druge bebe, gugućem, smiješim se i dodirujem - tako mi bebe međusobno komuniciramo.
47
6. Odgoj djeteta
DA MOGU NAPREDOVATI : • • • • • • • •
Okružite me sigurnim, stimulativnim igračkama te raznolikim i ugodnim zvukovima, (igračke za diranje i manipuliranje, zvučne kutije, zvečke). Reagirajte kada vam pokažem da želim razgovarati i poštujte kada želim prekinuti komunikaciju. Sve što radite, pratite govorom, tako ću i ja puno toga naučiti. Puno mi pričajte, toplo i s puno ljubavi. Slušajte me i pričekajte da vam odgovorim - tako me učite naizmjeničnosti. Govorite mi kratke ritmičke pjesmice, melodično, izmjenjujući jakost i visinu glasa. Čuvajte me u naručju i pritom mi što više pjevajte - tada jako uživam. Ako nešto učinim, a vi takvo ponašanje ne odobravate, promijenite izraz lica i ton - razumjet ću da to nije u redu.
VAŠA BLIZINA, OSMIJEH, ZAGRLJAJ , TOPLINA U VAŠEM NARUČJU, MEKI GLAS I RADOSTAN POGLED ČINE ME SIGURNOM, ZADOVOLJNOM I SRETNOM BEBOM. UŽIVAJMO ZAJEDNO U MOM ODRASTANJU!
6 mjeseci do 1. godine ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 6. MJESECA DO 1. GODINE: • • • • • • • • • • •
48
Mogu duže sjediti bez oslonca, pužem, podižem se u stajaći položaj. Mašem vam “pa-pa”, plješćem “taši-taši”, reagiram na “ne-ne”. Uživam u igri skrivača i lovice dok pužem. Imitiram jednostavne slogove, najomiljeniji su mi “da-da”. S deset mjeseci, ako me pridržavate ispod pazuha, već polako hodam. Bacam igračke i to me jako, jako veseli, udaram jednom kockom o drugu. Hodam uz namještaj - postrance i naravno, koračam uz vašu pomoć. Vrlo dobro razlikujem poznate i bliske osobe od nepoznatih kojih se plašim. Prepoznajem ljutit glas, veseo i nježan. Počinjem opažati važnost neke riječi u danoj situaciji i ta riječ počinje dobivati značenje - dovoljno je da kažem MAMA i mama će se pojaviti. Kad želim privući vašu pozornost vičem, onda malo osluhnem pa ponovno vičem.
• • • •
Često vrištim od veselja i hihoćem se, brbljanje mi je zabava, ali i omiljena komunikacija. S godinu dana govorim prve riječi (imenice): MAMA, TATA, BABA. Osim straha, eto postajem i sramežljiva i tada mi je najugodnije u krilu dragih i bliskih osoba. Igra mi je sve zanimljivija, a sada već i istražujem: opipavam, razgledavam, okrećem, tražim, stavljam predmete u usta, guram po podu i stolu, lupam predmetom o predmet.
49
6. Odgoj djeteta
DA MOGU NAPREDOVATI TREBA MI: • • • • • • • •
Siguran prostor za kretanje bez zabrana i opasnih zapreka. Nemojte me dugo držati u krevetiću ili ogradici. Osigurajte mi raznolike, sigurne vrste materijala i igračaka s kojima se mogu igrati (različitih boja, veličina, tvrdoće, težine, površine ...). Treba mi poticaj bliskih osoba za komunikaciju: glas, govor, smijeh, dodir. Svaki pokret i akciju popratite govorom (sad se idemo kupati, sad ćemo obuti papuče...). Listajte, čitajte mi priče i slikovnice, pjevajte mi pjesmice, ritmički izgovarajte brojalice. Zagrlite me i pohvalite kada pokušam iskazati pomoć, nježnost ili utjehu drugom biću (maci, psiću...). Da ne zaboravim - čestitajte mi moj 1. rođendan.
SVE ŠTO RADITE, ZA MENE JE NOVOST I OTKRIĆE. BUDITE STRPLJIVI U MOJIM POKUŠAJIMA SVLADAVANJA GOVORA, HODANJA , IGRANJA, KOMUNICIRANJA. ČESTO ME POHVALJUJTE I POKAZUJTE LJUBAV, JER SAMO TAKO ZNAM DA SAM NA PRAVOM PUTU.
Od 1. do 2. godine ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 1. DO 2. GODINE: • • • • • • • • • •
50
Baš je zanimljiv ovaj svijet što me okružuje, sve me zanima i sve me privlači. Obožavam bacati predmete jer me zanima kako stvari padaju (nisam zato zločesta). Postoji jedna meni jako draga riječ i vrlo ju često koristim: NE, NE, NE. Vaše verbalne zabrane sada nisu dovoljne, moram vam stalno biti pod nadzorom. Pokušavam se popeti na sve što mogu. Hodam široko razmaknutih stopala s rukama u zraku. Zatrčavam se, penjem se i silazim stepenicama kad me pridržavate. Trpam predmete i igračke u kutije i posude, okrećem listove knjiga. Istražujem i upoznajem okolinu: trganjem, prevrtanjem, rastavljanjem, sastavljanjem, premještanjem, okretanjem, bacanjem, hvatanjem. Probleme rješavam pomoću metode pokušaja i pogrešaka (18 mj.).
• • • • • • • • • • • • • •
•
•
Sad već mogu izgovoriti moje prve riječi sa značenjem. Već znam pokazati dijelove tijela ,oko, nos, uho ... Razumijem kada tražite da vam nešto pokažem ili donesem. Uz imenice, već koristim i glagole: daj, hoće, neće, i pokazne zamjenice: ovo, ona, to. Znam što je “moje”, i “dobro”, zabavno mi je govoriti i pokazivati: veliki, mali, mekano, vruće. Konačno počinjem (potkraj 2. godine) smisleno povezivati dvije riječi: “mama piti”, “daj jesti”, “daj auto”. Točno vam odgovaram na pitanja: Što je to? Tko je to? Gdje je lopta? O sebi govorim u trećem licu i zovem se imenom. Mogu se jako razljutiti. Počinju me zanimati druga djeca i s njima usklađujem igru sličnim igračkama na sličan način, malo se i svađam. Prepoznajem sve drage osobe na fotografijama. Sad potpuno shvaćam sebe i druge osobe, kao različite fizičke objekte. Kada vidim drugo dijete da je tužno ili u nevolji, rado mu nudim svoju igračku jer ga želim utješiti. Ako vam treba pomoć, rado ću pomoći: pospremiti medu, s malom metlicom “pomesti” pod, donijeti slikovnicu... Učim i jednostavnu socijalnu igru: smiješim se, razmjenjujem igračke, pomalo pričam. Rado se igram imitiranja drugih, mijenjam redoslijed akcije: “sakrij se - vidim te”, “ulovi me - ulovit ću te”...
51
6. Odgoj djeteta
DA MOGU NAPREDOVATI: • • • • • • • • •
Omogućite mi da istražujem veliki prostor sa zanimljivim igračkama i predmetima (posudice, šareni papiri, krpice, kutije, tuljci i sl.). Ako me ostavljate u jaslicama, iskreno mi objasnite zašto je to potrebno. Budite hrabri i ne plačite kada me ostavljate jer ću pomisliti da će se nešto strašno dogoditi. Nemojte zaboraviti pokazati mi kako izgledam u velikom i malom ogledalu. Potaknite me da koristim vlastito ime i zamjenicu “ja”. Ohrabrujte me u mom osamostaljivanju - sve što mogu sam, ne činite umjesto mene. Kad mi nešto ne uspije, ne posramljujte me - naučit ću kasnije. Pohvaljujte me kada nešto uspijem, tako ću razlikovati kada sam uspješan i kada je nešto dobro, a kada to nije. Molim vas, nemojte mi tepati, govorite mi jasno i izražajno.
DRUŽITE SE SA MNOM ŠTO VIŠE MOŽETE, ALI OMOGUĆITE MI I DRUŽENJA S VRŠNJACIMA JER ZANIMA ME KAKO ONI DOŽIVLJAVAJU MENE I KAKO ZAJEDNO MOŽEMO NAPREDOVATI.
52
Od 2. do 3. godine ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 2. DO 3. GODINE: • • • •
• • • • • • • • • • • • • • • • • • •
Eto više nisam baš mala beba. Sad mogu već i verbalno komunicirati s vama. Povremeno se mogu malo strpjeti i poštivati tuđe želje. Ljudi mi jako puno znače, više nego prije, volim se maziti. Ali s 2,5 godine opet se mijenjam: postajem kruta i nefleksibilna, dominantna i zahtjevna, a emocije su mi burne, sve mora biti po mome i nikako drugačije. Ovo moje razdoblje odrasli zovu razdobljem prkosa i otpora. Već mogu čučnuti i ustati bez pomoći, okrećem se oko sebe. Spretno mijenjam smjer u hodu, guram i vučem igračke. Volim penjalice i jako uporno dolazim do vrha. Bacam loptu i pri tome ne padam, samostalno obuvam papuče. Pijem vodu iz čašice i služim se vilicom. Olovku držim cijelom šakom i jako volim šarati. Sada možete vidjeti koja mi je dominantna ruka, desna ili lijeva. Sve me jako zanima, isprobavam, istražujem, opipavam, rastavljam, sastavljam. Moju pažnju vrlo lako možete bilo čime odvratiti. Znam pridružiti predmet određenoj slici, mogu složiti sliku od 2 do 3 djela. Dobro mi ide i klasifikacija predmeta po jednom svojstvu (odjeća, hrana, igračke...). Prepoznajem boje, ali ih još točno ne imenujem. Dobro razumijem i koristim riječi koje označavaju vrijeme: sad, prije, poslije. Razlikujem i koristim prijedloge: u, na, ispod, gore, dolje. Rado slušam govor odraslih, ali duže rečenice još uvijek ne mogu ponoviti u cijelosti. Kod poziva, naredbi i naloga, važna mi je intonacija i ritam govora - čak važniji od samog sadržaja i značenja riječi. Do kraja treće godine mogu ispravno izgovoriti sve samoglasnike i oko 15 suglasnika: p, b, m, n, j, t, d, k, g, v, h, l, f, c. Točno koristim imenice kad označavam pripadnost (moja lutka, tatin auto...).
53
6. Odgoj djeteta
• • • • • • •
• • • •
• • • • •
• • • • • •
54
Sad je vrijeme kada postavljam jako puno pitanja: Kako se što zove? Što je? Gdje je? Zašto?... Znam i nekoliko brojalica, a volim i pjevati dječje pjesmice. Volim slušati kratke priče i bajke, a kad mi se sviđaju tražim da mi ih pričate opet i opet i opet. Glumim u igri, zamišljam ljude, životinje i predmete. Često upotrebljavam riječ “ne”. Ako primijetite da do 30. mjeseca ne počinjem govoriti u rečenicama, pitajte liječnika za savjet. Jaki zvukovi mogu me jako uplašiti (grmljavina, usisavač), kao i tamne boje, velik strojevi, kamioni, vjetar, kiša, životinje, mrak, samoća, a najteže mi je odvajanje od osoba koje cijelo vrijeme brinu o meni. Sada je vrijeme da me naučite kako da na prihvatljiv način pokažem svoje emocije i da mi kažete kako se one zovu (radost, strah, ljutnja, tuga). Prepoznajem dijelove tijela i mogu pokazati gdje me što boli. Vrlo često izražavam želju da nešto učinim sama i pokušavam uspostaviti neovisnost i potvrđivanje svoga “ja”. Možda ću biti prkosna, negativistički raspoložena, imati napadaje bijesa i bacati se na pod, napadati odrasle, vrištati - jasno mi pokažite da takvo ponašanje nije prihvatljivo. Naučila sam kontrolirati mokrenje tijekom dana (osim kad se malo zaigram). Ne volim da me prečesto stavljate na WC. S tri godine već mogu sama ići na WC, ali morate mi dati točnu uputu kako koristit WC i kako graditi higijenske navike. Počinjem se svađati i sukobljavati s vršnjacima - neki puta zbog ljubomore, a neki puta zbog rivalstva. Svađam se i s odraslima kad moram jesti, spavati, kupati se, prati kosu, ići na WC... Baš ne razumijem kada povrijedim drugo dijete - samo po reakciji odraslih znam da nešto nije u redu. Mogu se uživiti u emocije nekog drugog i pokazati empatiju. Još mi nije jasno što je dobro, a što nije dobro - naučite me. Najdraže su mi igre: pretvaranja (lutka pere ruke, spava, jede). Funkcionalne igre (istražujem i praktično djelujem). Konstruktivne igre (gradim, manipuliram različitim elementima i stvaram). Suradnička socijalna igra pretvaranja (igram se s prijateljem komplementarne igre uloga: mama/tata, liječnik/pacijent).
DA MOGU NAPREDOVATI TREBA MI: • • • • •
• • •
•
Okruženje puno poticaja za istraživanje, eksperimentiranje i samostalne aktivnosti. Dostupnost neopasnih predmeta i igračaka koje omogućuju sastavljanje, rastavljanje, punjenje i pražnjenje. Blizina odraslog da se slučajno ne povrijedim ili ne razočaram ako nešto ne uspijem napraviti. Jako mi je potrebna vaša podrška i vaš komentar u mojim igrama, istraživanjima, osamostaljivanju i vaša pažnja, ako ju zatražim. Treba mi vaš govor kao model i nemojte me opominjati i ispravljati kad nešto pogrešno izgovorim - dovoljno je što ću čuti vaš razumljiv i jasan govor. Dajte mi mogućnost da i ja pričam, opisujem, nadopunjujem i dajem svoja tumačenja i komentare. Pomazite me i onda kada nisam tužna. Kada sam ljuta pokažite mi kako da to riješim, naučite me da kratko odgodim potrebu ili želju. Objasnite mi govorom moje, ali i tuđe emocije jer ja još ne razumijem što mi se događa kada sam ljuta, tužna, uplašena.
PODRŽITE MOJU ZNATIŽELJU I BUDITE STRPLJIVI KADA VAM TISUĆU PUTA POSTAVIM PITANJA KOJA VAM SE ČINE DOSADNA ILI NEPOTREBNA. MENI SU JAKO VAŽNA. SAMO TAKO MOGU UČITI I RAZVIJATI SVE SVOJE INTELEKTUALNE, SOCIJALNE, EMOCIONALNE I KOMUNIKACIJSKE VJEŠTINE. HVALA VAM!
55
6. Odgoj djeteta
Od 3. do 4. godine ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 3 DO 4 GODINE: •
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
56
Jako dobro govorim i to mi pomaže da komuniciram s vršnjacima i odraslima. Tako sam polako ušao u uravnoteženo razdoblje i prilično sam siguran u sebe i svoju okolinu. Često radije govorim, nego slušam. Pomalo sam nespretan pa se često spotičem i padam. I koordinacija me baš ne služi najbolje u crtanju i građenju - kad nešto sagradim, statika me iznevjeri. Ako primijetite da žmirkam, grizem nokte, sišem palac – pomozite mi, pokušavam se riješiti neke napetosti. I u društvu imam malo probleme pa neki puta plačem, pokazujem ljubomoru, čas sam sramežljiv, čas nametljiv. Uspijevam stajati i hodati po prstićima, hodam isto kao i odrasli. Mogu se naglo zaustaviti i vješto promijeniti smjer kretanja. Penjem se i spuštam niz tobogan, sam. Hvatam loptu ispruženih ruku, zabavne su mi i igre nizanja. Dječjim škarama mogu rezati papir i to me jako zabavlja, a pri tome razvijam finu motoriku. Ponosan sam jer već mogu otkopčati i zakopčati gumbiće. Držim olovku s tri prsta (ne cijelom šakom kao prije). Crtam crteže s nekom temom i to rado opisujem odraslima. Crtam čovjeka: glavu, noge, ruke (još ne znam baš sve dijelove tijela). Volim boje i slikanje kistom. Vozim tricikl i zaobilazim prepreke u širokom luku. Svoju okolinu, stvari i predmete upoznajem neposrednom manipulacijom i isprobavanjem te promatranjem, slušanjem, doživljavanjem. Moja pažnja je sve bolja pa “ometanja” mogu isključiti čak na nekoliko minuta. Moji misaoni procesi temelje se na praktičnom djelovanju - ja učim čineći. Znam što leti, vozi, pliva, tone, hoda. Imenujem tri i više boja. Razlikujem veliko-malo-jednako, dugačko-kratko, debelo-tanko, uglato-okruglo, krug, trokut, kvadrat. Prepoznajem i povezujem aktivnosti prema dobu događanja: dan-noć, jutro-večer (ujutro idemo u vrtić, po noći spavamo...).
• • • • •
•
Mogu brojiti do deset - mehanički. Imenujem i razlikujem osnovne okuse: slatko, gorko, kiselo, slano, ljuto. Probleme na koje nailazim u igri i nekim aktivnostima rješavam aktivnim isprobavanjem (učim na pogreškama). Još imam malih problema u govoru - možda još ne mogu izgovoriti sve glasove, ali i neke riječi. Najčešće zamjenjujem glasove (trokut-tlokut), a događa mi se i da ispuštam glasove na početku riječi (škola-kola) - ne brinite, to je u ovoj dobi sasvim normalno. Koristim zamjenicu “ja” kad govorim o sebi.
57
6. Odgoj djeteta
• • • • • • •
• • • • • • • • • • • • • • •
58
Kada neku riječ ne razumijem, tražim da mi ju objasnite. Sam pričam o mojim doživljajima i potrebama. Stalno vas izvještavam kad nešto radim, a govorim i što ću raditi razmišljam na glas. Znam sukobe rješavati verbalnim, a ne fizičkim putem. Ako me pitate čemu što služi, točno ću vam odgovoriti. Mogu biti jako pristojan pa koristim izraze socijalne uljudnosti: molim, hvala, izvoli, oprosti, dobar dan, laku noć. Moja mašta je dobila krila i jako volim razgovarati sa svojim igračkama, sa samim sobom i zamišljenim prijateljem (ne brinite zbog toga jer je to sasvim normalno). Započinje moj strah od nepoznatih ljudi, maski, uniformi, nekih životinja, kukaca, predmeta, mraka. Ako me na vrijeme i iskreno upozorite na neke neugodnosti moj strah će biti puno manji ili će nestati. Kada sam ljut, rado čupam, grizem, štipam, bacam se na pod, vrištim - TO MI NEMOJTE DOZVOLITI JER ĆU MISLITI DA JE TAKVO PONAŠANJE OK. Siguran sam da sam ja dječak, a moja sestra je djevojčica - Fran je dječak, a Ana je djevojčica. Sve više me interesira moje tijelo i kako ono funkcionira. Jako dobro prepoznajem uspjeh i njemu se radujem (širim ruke, osmjehujem se). To je u redu, samo ne dopustite da živim u uvjerenju da sam nepobjediv - jako ću biti razočaran ako doživim neuspjeh. Sam se svlačim kada trebam koristiti WC - ne pomažite mi previše i dozvolite da sam činim sve što mogu. Volim se praviti važan i tako privući vašu pozornost, s drugom, nepoznatom djecom često se sukobljavam. Kada se igram s vama odraslima, mislim da ste vi moji vršnjaci i to mi je jako zabavno. Često vam zapovijedam i želim sve odmah i sad. Još nisam siguran što je dobro, a što loše pa se pouzdajem u vaša pravila. Rado pomažem i tako se osjećam odraslo. Naučio sam čekati svoj red i malo pomalo dijelim stvari (4 god.) Rado se uživljavam u različite uloge i u igru unosim svoje emocije.
DA BIH MOGAO NAPREDOVATI: • • • • • • •
Izrecite mi pohvalu kada sam uspješan - to mi je putokaz da nastavljam tako dalje. Nikada me ne uspoređujte s drugom djecom jer ja sam „ja“ i ne postoje takva dva. Brinite o tome da mi pohvala nije važnija od rezultata jer ću inače sve činiti zbog pohvale. Kada dobijem puno zasluženih pohvala, tada me slobodno nagradite jednom nagradom. Dozvolite da i ja sam procijenim svoju uspješnost i da izrazim svoje mišljenje o tome. Pitajte me čime sam zadovoljan, što bi mogao drugačije, da li je nešto što sam učinio dobro ili ne. Zadovoljite moju znatiželju i odgovarajte na moja pitanja - ako nešto ne znate, recite mi iskreno da ćete potražiti pravi odgovor. Odrasli ne moraju sve znati! Omogućite mi da upoznajem i istražujem svijet svim svojim osjetilima.
59
6. Odgoj djeteta
ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 4. DO 5. GODINE: •
• • • • • •
• • • • • • • • • • • • • • • •
60
Čini mi se da sam sada jako velika. Često sam prkosna i drska, a ljutnju vrlo burno izražavam. U stvari, vrlo sam znatiželjna i pokušavam otkriti gdje su granice i dokle mi vi dozvoljavate da idem. Kada suzama i plačem uspijem ostvariti svoje želje, takvo ponašanje ću odabrati i za rješavanje drugih mojih potreba i želja. Ja sada svojim ponašanjima učim što sve mogu ili smijem i gdje su granice - koje mi VI morate postaviti. Moja mašta sada je jako velika pa rado izmišljam priče, “nevidljive” prijatelje i neke događaje. Sve više želim samostalnost i neovisnost pa počinjem preuzimati inicijativu. Sa 4,5 godina pokušavam shvatiti što je pravo, a što izmišljeno. Zanima me što je što i kako što radi. Sve bolje i bolje crtam, a sve više me zanimaju slova i brojke Sada vrlo brzo razvijam sve svoje vještine govornog, likovnog, glazbenog izražavanja, kao i socio-emocionalne, a i intelektualni razvoj je bogatiji i brži. Volim biti stalno u pokretu i imam potrebu za trčanjem, skakanjem i penjanjem - zato volim velike i slobodne prostore. Volim penjanje i sama spretno silazim. Bacam loptu preko glave i u cilj. Oblačim se i obuvam samostalno, ali još mi je teško vezati cipele. Olovku držim pravilno i crteži imaju sadržaj. Znam nacrtati čovjeka s glavom, rukama, nogama, trupom. Pažnja mi je sve kvalitetnija i duža. Razumijem promjene i događanja u prirodi. Zanima me rad i zanimanja ljudi. Zabavlja me otkrivati od čega je što sastavljeno i kako to rastaviti. Poznajem sve osnovne boje, ali i većinu ostalih. Malo mi je teško odrediti “sutra” i “jučer”, kao i “prije” i “poslije”. Sigurno i točno određujem “jutro”, “podne”, “večer” (najlakše prema dnevnim aktivnostima: jutro - pranje zubića, ustajanje ...). Brojim točno do četiri elementa, a bez pokazivanja i više od deset (mehaničko brojenje). Jako me zanima uzrok i posljedica, prostor i vrijeme te značenje nepoznatih riječi - moj rječnik se sve više bogati. Pravi mi je užitak slušanje priča, a one koje su mi poznate volim i glumiti.
• • • • • • • • • • • • •
Sada pokušavam isprobavati dokle ide moja samovolja i pri tome često koristim prijetnje (udarit ću te, tužit ću te, ja ću otići...). Ono što želim postići često pokušavam ostvariti ucjenom (ako mi ne daš lutku, neću se igrati s tobom, ako mi ne kupiš crtić, više te neću voljeti...). Volim raditi sve ono što je zabranjeno samo zato jer želim vidjeti koliko ja mogu svojim ponašanjem pomaknuti granice dopuštenog. Pazite! Sada, ako sam jako ljuta mogu biti gruba prema vršnjacima i odraslima, a mogu i trgati i uništavati stvari. Sve više se bojim mraka i samoće i odvajanja od meni dragih ljudi. Često pokazujem strah, zabrinutost, razočaranje. Naučila sam gdje stanujem, moj grad, ulicu i broj. Znam i članove moje obitelji, kako se zovu i što rade. Želim znati koliko sam uspješna pa se uspoređujem s drugom djecom. Sama četkam zube, umivam se i samostalno koristim WC. Sve više mi odgovara društvo vršnjaka nego odraslih. Dogodi se da se posvađam i sukobim s prijateljima kada mi se čini da su u nečem bolji i uspješniji od mene. Baš ne volim kada mi nešto naredite, ali pokušajte se sa mnom dogovoriti.
61
6. Odgoj djeteta
• • • • •
• • •
Volim biti prva i vođa, a na mlađoj djeci isprobavam koliko sam autoritativna. Znam poštivati pravila, ali mi je jako važno da dogovorimo i posljedice kada ih prekršim. Rado se “pretvaram” u odrasle i imitiram njihov rad – tako ulazim u svijet odraslih. U igri oponašam razgovore, improviziram događaje kroz glumu i igru uloga. Ovo je razdoblje u kojem počinje moj interes za suradnju s vršnjacima, a ona mi je izuzetno korisna jer tako razvijam suradničko učenje koje će me pratiti cijeli život. Znam da smijem biti ljuta, tužna, uplašena ili radosna, no još ne znam kako da pokažem svoje emocije, a da pri tome nekog ne povrijedim. Razgovarajte sa mnom o tome kako se osjećam i što mogu učiniti da mi bude bolje. Jasno mi pokažite koja su ponašanja prihvatljiva, a koja nisu.
DA BIH MOGLA NAPREDOVATI TREBA MI: • • • •
Društvo vršnjaka da zajedno istražujemo svijet oko nas i pronalazimo sebe u njemu. Vaše partnerstvo u igri i mogućnosti različitih doživljaja kao poticaj za moje nove aktivnosti. Slobodu da sama iniciram igre i aktivnosti koje me interesiraju jer tako ću otkriti različita područja gdje mogu učiti. Vaša pohvala i priznanje kada sam u nečem uspješna, kako bih znala da mogu i znam.
ČESTO ĆU OD VAS TRAŽITI ODGOVORE I RJEŠENJA ZA NEKE SITUACIJE ILI MOJE NEDOUMICE. MOLIM VAS, NEMOJTE MI DAVATI GOTOVE ODGOVORE I RJEŠENJA JER TAKO SE NEĆU NIMALO TRUDITI I STALNO ĆU OČEKIVATI DA MI DRUGI SVE UČINE. NAJVIŠE ĆETE MI POMOĆI AKO ME PITATE KAKO BIH JA NEŠTO MOGLA RIJEŠITI ILI ŠTO JA MISLIM O NEKOM PROBLEMU. POTAKNITE MOJA RAZMIŠLJANJA I DAJTE MI ŠANSU DA SVOJIM, VLASTITIM IDEJAMA DOĐEM DO NEKIH RJEŠENJA. SAMO ĆU TAKO RAZVITI SVE SVOJE VJEŠTINE I SPOSOBNOSTI I IMAT ĆU OSJEĆAJ VLASTITE KOMPETENCIJE.
62
Od 5. do 6. godine ŠTO SVE MOGU I ZNAM OD 5 DO 6 GODINA: •
• •
Sada mogu puno, ali dolazim u dodir s novim problemima. Često idem iz krajnosti u krajnost, čas vas sve volim, a čas sam jako ljut na vas i na cijeli svijet. Vrlo sam neodlučan pa kad trebam nešto odabrati, ja bih baš sve. Želim biti najbolji i uvijek prvi. Baš nikada nisam kriv i svi su drugi krivi. Ne sviđa mi se kad mi upućujete kritiku i vrlo burno emocionalno reagiram. Ali moram vam reći da jako volim učiti i vrlo brzo prihvaćam nove izazove, ideje i načine komunikacije s odraslima i s vršnjacima. Otkrio sam vam tajnu - sada imate šansu da mi pomognete da budem uspješan na različitim područjima, da koristim ponašanja na socijalno prihvatljiv način i da budem zadovoljan sa svojim napretkom. Ravnoteža i koordinacija pokreta su mi sve bolje. Fina motorika mi također napreduje što mi je jako važno zbog pisanja i crtanja.
63
6. Odgoj djeteta
• • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
• • • •
64
Volim kretanje u ritmu glazbe - to me i jako zabavlja. Crtež čovjeka sada je bogatiji, s više detalja. Sada već mogu koristiti sanjke, koturaljke pa i bicikl bez pomoćnih kotača. Otkrivam nova svojstva i funkcije predmeta, a razlike i sličnosti među njima me oduševljavaju, lakše kontroliram pažnju. Ovo je vrijeme kada počinjem razumijevati prirodne pojave i odnose među ljudima. Povezujem predmete ili simbole koji su po nečemu slični. Sve više i više me zanimaju slova, brojevi, knjige, slikovnice, pisane riječi. Boje mi više nisu nepoznanica - sve sam ih savladao. Razlikujem i uspoređujem veličine: veliko-veće, kratko-kraće, dugo-duže, visoko-više. Mogu odrediti vrijeme koje se odnosi na danas i sutra. Zanima me sat, kako radi i koliko je sati, imenujem dane u tjednu. Snalazim se u prostoru i savladavam prostornu orijentaciju: lijevo - desno, u, na, ispod, gore, dolje, iza, iznad. Rado ponavljam neke sadržaje jer tako treniram pamćenje (brojalice, recitacije, pjesmice, priče). Imam puno ideja, želim znati objašnjenje nekih meni nepoznatih riječi i pojmova - baš sam znatiželjan. Pitam, pitam, pitam – tisuće pitanja, ali i tražim odgovore. Rečenice su mi sve duže jer ih produžujem veznicima: i, ili, jer, dok... Jako volim slušati priče, ali sada ih znam i sam prepričati i to uz detalje. Mogu se jako naljutiti i to pokazati na ružan način, no pitajte me kako mogu drugačije izraziti svoju ljutnju. Često ću vam govoriti “neću“ kada nešto tražite od mene, naučite me da je važno dogovarati se. Ne volim kada mi nešto ne uspije i ne volim biti neuspješan, zato ću često govoriti neistinu da bih se zaštitio – pokažite mi da imate povjerenje u mene i da me svejedno volite. Velik sam i sve mogu sam: prati zube, oblačiti se, svlačiti, spremati igračke, svoju sobu, pa i krevet uz pomoć odraslog. Volim igru s vršnjacima i sada već znam dobro surađivati s njima. Zaštitnički se odnosim prema mlađima i slabijima. Uživam u igrama pretvaranja, sportskim i društvenim igrama (funkcionalna igra), konstruktivnim igrama i – sve započete igre volim završiti do kraja.
DA BISMO ZAJEDNO ZABAVNO, ZDRAVO I SIGURNO PUTOVALI PUTEM MOJEG RAZVOJA I SAZRIJEVANJA, POTREBNA MI JE SLOBODA, PRIRODNA RADOZNALOST I ŽELJA DA OSMISLIM VLASTITI SVIJET S PUNO IGARA I AKTIVNOSTI U KOJIMA ĆU SE OSJEĆATI USPJEŠNIM I KOMPETENTNIM. POMOZITE MI DA NAUČIM DA SVA SVOJA NEZADOVOLJSTVA IZRAZIM NA PRIHVATLJIV NAČIN I DA PRI TOME NIKOGA NE POVRIJEDIM. MOLIM VAS , NE USPOREĐUJTE ME S DRUGOM DJECOM VEĆ ME VOLITE I PRIHVATITE UPRAVO TAKVIM KAKAV UISTINU JESAM. AKO ME CIJENITE I VOLITE, JA ĆU SE TRUDITI DA BUDETE SRETNI I ZADOVOLJNI SA MNOM. TO ĆETE NAJLAKŠE UČINITI UKOLIKO MI POSTAVITE REALNE GRANICE U ODNOSU NA MOJE SPOSOBNOSTI I MOGUĆNOSTI: BUDETE LI IMALI PREVELIKA OČEKIVANJA, OSJEĆAT ĆU SE NESPOSOBNIM, ALI AKO ME PODCIJENITE, NEĆU MOĆI NAPREDOVATI. POŠTUJTE MOJ RITAM I DINAMIKU RASTA, NAPREDOVANJA I SAZRIJEVANJA JER JA SAM BAŠ TAKVO DIJETE KAKVO JESAM - JEDINO, ORIGINALNO I SAVRŠENO. ZATO PUTUJMO ZAJEDNO U RADOSTI I USPJEŠNOM DRUŽENJU, UZ PUNO MEĐUSOBNE LJUBAV I UVAŽAVANJA. I NA KRAJU, VJERUJTE MI, VOLIM VAS NAJVIŠE NA SVIJETU! Priredila: Darinka Vrbanec, nastavnica predškolskog odgoja Literatura: 1.
Branka Starc, Mira Čudina Obradović, Ana Pleša, Bruna Profaca, Marija Letica „Osobine i psihološki uvjeti razvoja djeteta predškolske dobi“
2.
Programsko usmjerenje odgoja i obrazovanja predškolske djece, Glasnik Ministarstva prosvjete i kulture RH, 7/8, 1991.
65
KORISNE INFORMACIJE POPIS DJEČJIH VRTIĆA U VARAŽDINSKOJ ŽUPANIJI GRAD VARAŽDIN DJEČJI VRTIĆ “VARAŽDIN” Adresa: Dravska 1, Varaždin Telefon: (042) 203-253 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Jasenka Husnjak Osnivač: Grad Varaždin DJEČJI VRTIĆ “BAJKA” VARAŽDIN Adresa: Široke ledine 16, 42000 Varaždin Telefon: (042) 233 616 Telefax: (042) 203 683 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Jadranka Stanković Osnivač: Jadranka Stanković DJEČJI VRTIĆ “ČIRA ČARA” VARAŽDIN Adresa: Anina 27, 42000 Varaždin Telefon i telefax: (042) 210 801 e-mail:
[email protected] ravnateljica: Terezija Guštek osnivač: Žaklina Antolić
DJEČJI VRTIĆ PČELICA MAJA, VARAŽDIN Graberje 23, 42000 Varaždin Telefon: (042) 210 068 Ravnateljica: Maja Habulin DJEČJI VRTIĆ PČELICA MAJA, VARAŽDIN Adresa: Jalkovečka 5, 42000 Varaždin Telefon: (042) 310 175 Mobitel: 098 195 04 08 Ravnatelj: Vesna Ivanković DJEČJI VRTIĆ “PINOKIO” VARAŽDIN Adresa: I.Trnskog 21, 42000 Varaždin Telefon: (042) 206 276 Telefax: (042) 261 272 e-mail:
[email protected] www.dvpinokio.hr Ravnateljica: Melita Vugrinec Iveković Osnivač: Melita Vugrinec i Ksenija Vugrinec Sraga
DJEČJI VRTIĆ “DJEČJI SVIJET” VARAŽDIN Adresa: Anina 2, 42000 Varaždin Telefon: (042) 310 753 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Ljubimka Hajdin Osnivač: Ljubimka Hajdin
DJEČJI VRTIĆ “SVETA URŠULA” VARAŽDIN Adresa: Uršulinska 1, 42000 Varaždin Telefon: (042)403-550 Telefax: (042)211-339 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Vesna Valek Osnivač: Sestre Uršulinke
DJEČJI VRTIĆ “PALČIĆ” VARAŽDIN Adresa: Irme Gorzo 11, 42000 Varaždin Telefon: (042) 261 602 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Dijana Čavlek Osnivač: Igor Čavlek
DJEČJI VRTIĆ “ZEČIĆ” VARAŽDIN Adresa: Plitvička 3, 42000 Varaždin Telefon i telefax: (042) 240 270 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Vedrana Babić Osnivač: Vesna Šamec
DJEČJI VRTIĆ “PANDA” VARAŽDIN Adresa: Hercegovačka 29, 42000 Varaždin Telefon: (042) 233 285 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Mirjana Rajković Osnivač: Milan i Mirjana Rajković
DJEČJI VRTIĆ “ZEKO” VARAŽDIN Adresa: Križanićeva 96, 42000 Varaždin Telefon i telefax: (042) 260 713 e-mail:
[email protected] www.zeko.hr Ravnateljica: Brankica Vidrač Osnivač: Damir Tomasović
GRAD IVANEC DJEČJI VRTIĆ “IVANČICE” IVANEC Adresa: L. Šabana 19, 42240 Ivanec Telefon: (042) 782 328 Telefaks: (042) 782 152 e-mail:
[email protected] www.vrtic-ivancice.hr Ravnateljica: Suzana Divjak Osnivač: Grad Ivanec DJEČJI VRTIĆ “IVANČICE” IVANEC podružnica RADOVAN Adresa: Varaždinska 14, Radovan Telefon: 099 881 9898 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Suzana Divjak Osnivač: Grad Ivanec GRAD LEPOGLAVA DJEČJI VRTIĆ “LEPOGLAVA” Adresa: K. A. Stepinca bb, 42250 Lepoglava Telefon: (042) 791 043 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Nada Kuča Osnivač: Grad Lepoglava GRAD LUDBREG DJEČJI VRTIĆ “RADOST” LUDBREG Adresa: A.Šenoe 4, 42230 Ludbreg Telefon i telefax: (042) 810 633 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Zvjezdana Jadanić Osnivač: Grad Ludbreg DJEČJI VRTIĆ “ISKRICA” LUDBREG Adresa: Braće Radića 14, 42230 Ludbreg Telefon: (042) 811 041 e-mail:
[email protected] Ravnatelj: Igor Varga Osnivač: Igor Varga DJEČJI VRTIĆ “SMJEHULJICA” LUDBREG Adresa: A.Nemčića 13, 42230 Ludbreg Telefon: (042) 810 691 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Kristina Lončarić Osnivač: Gordana Trnjak Vajagić
GRAD NOVI MAROF DJEČJI VRTIĆ “NOVI MAROF” NOVI MAROF Adresa: Otona Ivekovića 12, 42220 Novi Marof Telefon: (042) 611 271 Telefax: (042) 205 044 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Alenka Beloša- Bešenić Osnivač: Grad Novi Marof DJEČJI VRTIĆ “BAMBI” NOVI MAROF Adresa: Zagorska 71,, 42220 Novi Marof Telefon: (042) 611 392 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Andrea Miolčić Osnivač: Edita Bunić GRAD VARAŽDINSKE TOPLICE DJEČJI VRTIĆ “TRATINČICA” VARAŽDINSKE TOPLICE Adresa: Braće Radića 14, 42223 Varaždinske Toplice Telefon: (042) 633 164 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Ružica Perec Osnivač: Grad Varaždinske Toplice BERETINEC DJEČJI VRTIĆ “DJEČJI SVIJET” podružnica BERETINEC Adresa: Anina 2, 42000 Varaždin Telefon: 0919121755 e-mail:
[email protected] ravnateljica: Ljubimka Hajdin osnivač: Ljubimka Hajdin PETRIJANEC DJEČJI VRTIĆ “DJEČJI SVIJET” podružnica PETRIJANEC Adresa: Anina 2, 42000 Varaždin Telefon: (042) 714 789, 0919121755 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Ljubimka Hajdin Osnivač: Ljubimka Hajdin CESTICA DJEČJI VRTIĆ “ZEKO” podružnica CESTICA Adresa: Dravska bb, Cestica Telefon: (042) 725 118 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Tanja Vuzem Osnivač: Damir Tomasović
DJEČJI VRTIĆ “ZEKO” podružnica LJUBEŠĆICA Adresa: Zagrebačka bb, Ljubešćica Telefon: (042) 623 829 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Vesna Pisačić Osnivač: Damir Tomasović TRNOVEC BARTOLOVEČKI DJEČJI VRTIĆ “ZEKO” podružnica TRNOVEC BARTOLOVEČKI Adresa: Široke Ledine 2, 42202 Trnovec Bartolovečki Telefon: (042) 683 044 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Jagoda Barbir Osnivač: Anka Tomasović DJEČJI VRTIĆ “MALA OAZA”, TRNOVEC BARTOLOVEČKI Adresa: Dravska bb, 42202 Trnovec Bartolovečki Telefon: (042) 232 819 i 099 80 77 091 e-mail:
[email protected] www.malaoaza.hr Ravnateljica: Karin Linet Kosir - Nerat Begić Osnivač: Karin Linet Kosir - Nerat Begić JALŽABET DJEČJI VRTIĆ “POTOČIĆ” JALŽABET Adresa: Potok 16, 42203 Jalžabet Telefon: (042) 647 016 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Snježana Drčec Osnivač: Općina Jalžabet KLENOVNIK DJEČJI VRTIĆ “LATICA” KLENOVNIK Adresa: Klenovnik 36, 42244 Klenovnik Telefon: (042) 763 333 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Nevenka Kovačić Osnivač: Općina Klenovnik GORNJI KNEGINEC DJEČJI VRTIĆ “BUBAMARA” GORNJI KNEGINEC Adresa: Kneginec, Školska 1, 42204 Turčin Telefon: (042) 690 661 Ravnateljica: Mirjana Sekol Osnivač: Općina Gornji Kneginec
DJEČJI VRTIĆ “BUBAMARA” podružnica GORNJI KNEGINEC, LUŽAN BIŠKUPEČKI Adresa: Kneginec, Školska 1, 42204 Turčin Telefon: (042) 690 661 Ravnateljica: Mirjana Sekol Osnivač: Općina Gornji Kneginec SRAČINEC DJEČJI VRTIĆ “BAMBI” NOVI MAROF podružnica SRAČINEC Adresa: Dravska 40, 42209 Sračinec Telefon: (042) 711 245 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Andrea Miolčić Osnivač: Edita Bunić VIDOVEC DJEČJI VRTIĆ “ŠKRINJICA” VIDOVEC, CARGOVEC Adresa: Trg Svetog Vida 9, 42205 Vidovec Telefon: (042) 741 766 e-mail:
[email protected] Ravnateljica: Marija Košić Osnivač: Općina Vidovec MARUŠEVEC DJEČJI VRTIĆ „MAJA PČELICA“, DONJE LADANJE Adresa: Vladimira Nazora 138, 42243 Donje Ladanje Telefon: (042) 727 610 Telefaks: (042) 727 097 Ravnateljica: Vesna Galović
Odsjek za novorođenčad i nedonoščad Odjela za ženske bolesti i porodništvo Opće bolnice Varaždin Telefon: 042/393-109 Telefon: 042/393-112
Patronažna služba Varaždin
telefon: 042/389-541
Novi Marof
telefon: 042/215-420
Ivanec
telefon: 042/784-765
Ludbreg
telefon: 042/404-824
Matični uredi Naziv i sjedište MU
VARAŽDIN Stanka Vraza 4/V
Matična područja
Varaždin Vidovec Jalžabet
Telefon i telefax
tel.: 042/394-294 fax.: 042/394-238
Radno vrijeme/ uredovno vrijeme radno vijeme: 7-15 uredovno vrijeme: 7:15 - 14:30 svaki dan
radno vrijeme: 7-15
Bartolovec (Trnovec, Bartolovečka 76)
tel. i fax.: 042/657-106
uredovno vrijeme: 7:15 - 14:30 srijedom i petkom
radno vrijeme: 7 - 15 TURČIN Kolodvorska bb
Turčin Sveti Ilija
tel. i fax.: 042/651-105
uredovno vrijeme: 7:15 - 14:30 utorkom, srijedom i četvrtkom radno vrijeme: 7 - 15 uredovno vrijeme: 7:15 - 14:30 ponedjeljkom, utorkom i petkom
Cestica
tel. i fax.: 042/724-245
PETRIJANEC Vladimira Nazora 106
Petrijanec
tel. i fax.: 042/714-262
radno vrijeme: 7 - 15 uredovno vrijeme: 7:15 - 14:30 svaki dan
Vinica (Marčan, Vinička 5)
tel. i fax. 042/722-121
radno vrijeme: 7 - 15 uredovno vrijeme: 7:15 - 14:30 utorkom i četvrtkom
IVANEC Đure Arnolda 11
Ivanec
tel. i fax. 042/782-106
radno vrijeme: 7-15
LUDBREG Trg Svetog Trojstva 14
Ludbreg
tel. i fax. 042/810-990
radno vrijeme: 7-15
CESTICA Dravska bb
NOVI MAROF Zagorska 31
Novi Marof
tel.: 042/611-471 faks.: 042/611-384
radno vrijeme: 7-15
Policijske postaje / upravni poslovi Policijska postaja Varaždin Adresa: Augusta Cesarca 18, 42000 Varaždin Telefon: 042/372 116 Radno vrijeme: pon.- pet. 7.00 do 15:00 Stranke se primaju od 8:00 do 14:45 sati Policijska postaja Ivanec Adresa: Varaždinska 13, 42240 Ivanec Telefon: 042/373 449 Stranke se primaju od 7:30 do 14:30 sati Policijska postaja Ludbreg Adresa: Koprivnička 15, 42230 Ludbreg Telefon: 042/810 330 Stranke se primaju od 7:00 do 15:00 sati Policijska postaja Novi Marof Adresa: Franjevačka 1, 42220 Novi Marof Telefon: 042/373 339 Stranke se primaju od 7:45 do 14:45 sati
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) Područni ured Varaždin - šifra područnog ureda 88 Kolodvorska 20 c 42000 Varaždin telefon: 042 398-600 telefax: 042 398-666 Ispostava Ivanec - šifra ispostave 31 V. Nazora 6 42240 Ivanec telefon: 042 782-508 telefax: 042 782-528
Ispostava Ludbreg - šifra ispostave 46 Bana J. Jelačića 20 42230 Ludbreg telefon: 042 819-336 telefax: 042 819-361 Ispostava Novi Marof - šifra ispostave 53 Zagrebačka 27 42220 Novi Marof telefon: 042 290-490 telefax: 042 290-496
Porezna uprava Porezna uprava Varaždin, Varaždin Adresa: Graberje 1, 42000 Varaždin Telefon: (042) 390 100 ISPOSTAVA NOVI MAROF Adresa: Trg Hrv. Državnosti 1, 42220 Novi Marof Telefon: (042) 613 060 ISPOSTAVA LUDBREG Adresa: Trg Sv. Trojstva 14, 42230 Ludbreg Telefon: (042) 306 555 ISPOSTAVA IVANEC Adresa: Đure Arnolda 11, 42240 Ivanec Telefon: (042) 332-940
Varaždinska županija